Paylaş

Türkiye’nin dört bir yanında kutlanan 19 Ekim Muhtarlar Günü Dilovası’nda da kutlandı

Dilovası Belediye Meydanı’nda gerçekleştirilen programa, Dilovası İlçe Kaymakamı Mustafa Asım Alkan, Dilovası Belediye Başkan vekili Burhan Turgut, İlçe Emniyet Müdürü Mesut Uğur, Dilovası ilçe Jandarma komutanı Sait Arı, Belediye meclis üyeleri, kurum müdürleri, mahalle muhtarları ve vatandaşlar katıldı.

BAŞKAN VEKİLİ TURGUT AĞIRLADI

Belediye meydanında çelenk konulmasının ardından İstiklal Marşı okundu. Ardından Dilovası Başkan vekili Burhan Turgut’un misafiri olarak belediye toplantı salonunda bir araya gelen Kaymakam Alkan ve beraberindekiler burada bir araya geldiler.

YEREL DEMOKRASİNİN EN ESKİ ÖRNEĞİDİR

Belediye toplantı salonunda yapılan toplantıda günün anlamına hitaben bir konuşma yapan Dilovası Kaymakamı Mustafa Asım Alkan, “Muhtar, mahalle tüzel kişiliğinde, mahallelerde yönetiminin başında bulunan kişidir. Yerel demokrasinin en eski örneğini temsil eden muhtarlık müessesesi, 1829’dan bu yana faaliyetlerini sürdürmektedir. Muhtarlarımız mahallelerindeki karşılaştıkları sorunlar ve bu sorunlara çözüm önerileri üretilmesine yönelik çalışmaların yürütülmesi amacıyla Başbakanlık tarafından yayınlanan genelge ile, 19 Ekim Gününün Muhtarlar Günü olarak belirlenmesi uygun görülmüştür.

MUHTARLARIMIZ, DEVLETİN GÖZÜ KULAĞIDIR

Muhtarlarımız, seçimle göreve gelen ve demokrasinin çekirdeği denilebilecek bir öze sahiptir. Bir yandan mahalle sakinlerinin devlet kurumlarıyla ilişkilerinde aracı bir rol oynar. Diğer yandan vatandaşların sorunları ile öncelikli olarak çözüm üretmeye çalışırlar. Dilovası’nda bulunan 14 mahallenin muhtarıyla sürekli diyalog halindeyiz. Devletin bir nebze gözü kulağıdırlar. Bu vesileyle, ilçemizde görev yapmış ve ebediyete intikal etmiş tüm muhtarlarımızı rahmet ve minnetle anıyorum. Her türlü ihtiyaçlarında imkânlarımızı seferber etmekten memnuniyet duyduğumuz, gece/gündüz demeden çalışmalarını takdirle karşıladığımız mahalle muhtarlarımızın başarılı çalışmalarının devamını diliyorum.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir