Paylaş

İzmit Belediyemizin özellikle Milli Bayramlarda yapmaya çalıştığı kutlama şekillerini, davet ettiği sanatçıları, vals gibi tango gibi coğrafyamız ve kültürümüz ile yakın olmayan dans türlerini, bazı kutlamalarda paydaş olarak seçtikleri sivil toplum kuruluşlarını ve anlam veremediğim tercih etme nedenlerini eleştirmiş…

Kazanmasını ümit ettiğim başkan kazanmasına rağmen hayal kırıklığına uğradığımı değişik mecralarda yazılı ve sözlü olarak belirtmiştim.

****

Bu vesile ile yakın arkadaşım olan Cumhuriyetçi ve Atatürkçü dostlarımın her ziyaretinde bir vesile ile bu konular açılmış!

Ortada bir yanlışın olduğunu kabul etmelerine rağmen düzelebileceğine dair umutlarını dinlemiş ve tavsiyelerinden faydalanmıştım.

Bende onlara sormuştum!

  • Peki siz memnun musunuz?

Dostlarımın cevapları genellikle hep aynı olmuştu; evet bizde memnun değiliz daha randevu bile vermediler, konuşamadık ki tavsiyelerde bulunalım!

  • Ama!
  • Ama ne!

Aması şu; Evet atanan kadrolar, ve o kadroların bazı uygulamaları ciddi özeleştiri gerektiriyor, ama bizde senin gibi yazar-çizer- söylersek söyleyeceklerimizin hepsi Akp’ nin işine yarar!

Biliyorsun, zar zor sadece başkanlığı kazandık, meclis çoğunluğunu dahi kazanamadık!

Tamam hepimiz susalım ve Akp’ ye yaramasın, Peki söylemedikleriniz sizin ve vatandaşın işine yarıyor mu dediğim de, haklısın ama önümüzde 4 yıl var düzelecek inşallah(!)

Temennisiyle sohbetler kapanıyordu.

****

Dostlarımın da söylediği gibi zar zor kazanılmış bir başkanlık! Ve böyle devam ederlerse de 1989 SHP’sinin1989’da kazandıklarını 1994 de kaybettikleri gibi, 2024 de yine kaybederler ve belki beni daha iyi anlarlar diye düşündüm.

Tüm bunları düşünürken, üzerine yıkılan duvara!

  • Beni neden uyarmadın!

Diye sitem eden adama…

  • Her ağzımı açtığımda ağzımı sıva ile kapattın!

Diyen, duvarın hikayesi geldi aklıma!

duvar her çatladığında nedenini araştırmak yerine çatlağı sıva ile kapatan ve enkaz altında kaldığında hatasını iş işten geçince anlayan adamın hikayesi”

Öyle ya! Belki dostlarımın ağzını kapatan ”hatır ve ya eskiye dayanan dostluklar” yani insani nedenler vardır, Benim ağzımı kapatan böyle bir neden olmadığına göre bari ben usulünce uyarmaya devam etmeliyim dedim kendi kendime.

Çünkü! Böyle giderse bir sonraki seçimde sadece kendi belediyelerini kaybetmekle kalmayıp! Diğer ilçelere de olumsuz örnek teşkil edebileceklerini ve belki de kazanması muhtemel il veya ilçe belediyesinin kaybedilmesine şimdiden neden olabileceklerini söylemeliyim diye düşündüm.

****

Bunun da tek yolunun yazmak olduğunu anladım, çünkü başkanımızın kadrosunda benim ve benim gibilerin sesini duyacak kimse olsaydı zaten böyle olmazdı!

Tanıdığım birkaç kişi var, var da!

Onlar da duysa da duymazdan gelir, konuşsun dursunlar benim en az 4 senem daha garanti sonrasını sonra düşünürüz “Başkan düşünsün” diyebilirler diye düşündüğüm içi iletişim kurmadım.

Belki kültür müdürümüz bizi ve sitemlerimizin nedenini anlar diye düşünüp özgeçmişini okudum, birde ne göreyim Kültür müdürümüz kiiiim biz kim!

Amerikalar, Harvardlar, Lobicilik, Güney Afrika, peyzaj, kabileler, röportör, uzman gözlemci, Richardlar, Sempozyumlar, vadiler, beyaz saray, uzman, uluslararası derken benim aklımın, lisanımın ve kültürümün çok üzerinde 3 dil bilen bir kültür müdürümüz olduğunu gördüm! Öz geçmişinin tamamını okuyamadım bile(!)

E tabi haliyle öyle kültürlü ve dünyayı dolaşmış biri, lionlarla ve o ayarda uluslar arası çevresi olan entellektüellerle arkadaş ve paydaş olacak(!) muhitleri aynı, oralarda haliyle onlarla tanışmıştır, benim gibi Endüstri Meslek liseli ve ömrü İzmit’de geçirmiş bir Atatürkçüye çok fazla düzeyde biri olduğunu gördüm.

Bize hakikaten fazla biri, günlük hayatta tanıyabileceğim, Sabri yalım parkında ki etkinliklerde konuşabileceğim, Yahya kaptanda ki 29 ekim yürüyüşlerinde ve ya yürüyüş yolunda “lozan yolunda” yaptığımız etkinliklerde karşılaşabileceğim biri değildi.

Allah için sadece ben ve benim gibi sade Cumhuriyetçilerden değil, Belediye başkanımızdan bile üst düzeyde birikimli biri.

Kültür müdürlüğü değil ama! Kültür Bakanlığı yapabilecek düzeyde biri ve işte belki de bunun için iletişim kuramıyoruz(!) Ya da kurmuyorlar(!)

Hakikaten öyle, öyle bir Kültür müdürümüz var ki! Verin Avrupa birliğini yönetsin!

Onun belediyedeki eski görevine de; Bizi anlayacak ne bileyim önceden sokakta “ Mustafa Kemalin Askerleriyiz” diye birlikte slogan attığımız birlikte aşure-helva yediğimiz bizde hatırı olan, bize tenezzül edebilecek birilerine görev verin.

Örnek mi?

Örnek Ak parti belediyeciliği!

Alakalı ve ya alakasız bir eleştiride bulunsan, haklı da olsan, haksız da olsan seni anında arar, sende hatırı bulunan ortak arkadaşlarınla birlikte birkaç yetkili ziyaret eder, bilgilendirir ve ikna eder.

İkna olmasan bile adam yerine koyarlar ve bir sonra eleştirilecek konu olunca aradakilerin hatırına ya es geçer ya da konuyu daha insaflı  değerlendirirsin.

Onlardan olmasan bile arananlardan, davet edilenlerden olursun.

****

Vallahi ne yalan söyleyeyim eski İzmit belediye başkanı ve yönetimi meğer Milli Bayramları daha güzel kutluyor Milli Kuruluşları gereğince önemsiyormuş, hani gelen gideni aratır derler ya!

Ne demek olduğunu bu yaşımda öğrenmiş biri olarak, siyaseten hiç destek olmadığımız halde eski başkan ve yönetiminin Milli Kuruluşları hiç yok saymadığını can-ı gönülden söyleyebilirim.

Ne diyeyim ayıp etmişiz(!)

Öfkeyle kalkan zararla oturur derler ya öyle oldu galiba.

Adamlar dernekçiliği bilmeyen seçmenlerine dernekçiliği, proje yapmayı öğrettikleri onları takip edip dürtükledikleri eğitimlere alıp ufuklarını genişlettikleri gibi, bu tarafta da onlarca yıllık tecrübesi olan dernekleri Allah için yok saymadılar.

****

Son olarak İzmit belediyemize söylemek isterim ki! İş isteyen, randevu isteyen, destek isteyen ve ticaret isteyen ama kendince çözüm bulamayan insanların sesi daha da artmaya başladığında!

Bu sorunları, İmamoğlu mitingleri, güler yüzünüz ve düzenleyeceğiniz sizin hoşunuza giden türde eğlencelerle azaltamayacaksınız.

Son olarak bir tavsiyede bulunayım hadi bizi yok saydınız saydınız!

Bari sizin semtin derneklerini yok saymayın ve 10 kasım da ihtimalen yok artık! Diyeceğimiz bir anma türü yerine işi ehline yani Atatürkçü derneklere bırakın….

Bu başkanlığın emanet başkanlık olduğunu ve 4 yıl sonra partililerinizin ve partiliniz olmayan destekçilerinizin,

Memnun musunuz!

Sorusu ile karşı karşıya kalabileceğinizi unutmayın.

Salı günümüzde mübarek olsun inşallah.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir