Paylaş

Henüz 17 yaşında… 9 yaşından beri sinema sektöründe figüranlık yapıyor… Bir çok dizide rol aldı… Bir çok tiyatroda oynadı…Çok sayıda yazarlığını yapmış olduğu oyun bulunuyor… Hedefi ise çok büyük. Yıldız olmak… Onun adı; Mert Börekçi… Nam-ı Diğer: Rüzgar.

‘Benim bir hayalim var. Bir gün sinemada oyuncu olmak. Kendi yazdığım oyunları sahneye uyarlamak. Bu hedef doğrultusunda, önüme çıkan bütün engelleri tek tek aşmak için gayret gösteriyorum’ diyen Rüzgar lakabı ile tanınan Mert Börekçi; henüz 17 yaşında. Derince Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencisi. Aynı zamanda tiyatro eğitimi alıyor; şiir yazıyor, roman yazıyor, oyun yazarlığı yapıyor.

9 YAŞINDA BAŞLADIM.

Kahvehanede oturan dedesine, bir dizi çekiminde ‘Figüran olarak oynamak istemez misiniz?’ diye teklif edilmesi ile sete ilk adımını atan Rüzgar, ‘ Dedeme teklif ediyorlar. ‘Figüran olarak oynar mısınız?’ diye. Dedem bu teklifi kabul ediyor. Gelen görevlilere ‘Benim 9 yaşında bir torunum var. Onu da getireyim o da oynasın’ diyor. Görevlilerde kabul ediyor; dedem elimden tutup beni film setine götürüyor. Burada figüran olarak oyuncu oldum. Böylelikle sinema ve tiyatroya adım attım. Çok hoşuma gitti. Beğendim. O günden sonra, ilk hedefim oyuncu olmak oldu.”dedi.

DİZİLERDE OYNADIM

Milan’ın Düşleri isimli tiyatro kulübünde tam zamanlı eğitim aldığını da belirten Rüzgar, ” Filinta diye televizyon dizisinde

yaklaşık 30 bölümde figüran oyuncu olarak görev aldım. Daha sonra Zeyrek-Çeyrek isimli oyunda yine 20 bölümlük oyuncu olarak oynadım. Bir çok ajansa müracaatta bulundum. Şu anda kendimin yazmış olduğu tiyatro oyunları ve sinema için oyun yazılarım var. Bir gün bunların sahneye aktarılacağını düşünüyorum.”dedi.

‘KENDİM YAZDIM-KENDİM OYNADIM’

Yazmış olduğu bir yarışma programının çekimlerinin yapıldığını, bu oyunda kendisinin de oynadığını ancak gösterime henüz girmediği için sözleşme gereği detaylı bilgi veremediğini de belirten Rüzgar, ” bu yarışma programı şayet televizyonda gösterilirse; benim için çok büyük bir yükselme ve kendimi kanıtlama imkanı oluşmuş olacak. Çekimleri yapıldı. Çok güzel ve başarılı bir set oldu.Çok önemli bir televizyon kanalı adına çekimler yapıldı. Oyunun ismine biz ‘labirent’ dedik. Bunu yayıncı kuruluş değiştirebilir. Çekimleri ise Kartepe’de çok büyük bir arazide gerçekleştirildi.”dedi.

ÇOK YÖNLÜ BİR KİŞİLİK

Üç tiyatro oyununda oynadığını belirten Rüzgar; ‘ Milan’ın Düşleri, Baba ve Oğul, Gırgırıye isimli tiyatro oyunlarında oynadım. Dizilerde figüranlık yapmaya devam ediyorum. Yüzmeye gidiyorum. Şiir-Şarkı sözleri yazıyorum. Oyun yazarlığı yapıyorum. Psikolojiye büyük bir ilgim var. Son olarak bin sayfanın üzerinde bir psikoloji setini tamamen okudum. Okumak, araştırmak, şiir yazmak, oyun yazarlığı yapmak benim en önemli ilgi alanlarımdandır.”dedi.

ÜÇ SANATÇIYA HAYRANIM

‘Nefes alış verişlerine dahi hayranım’ dediği üç sanatçıyı kendisine örnek aldığını vurgulayan Rüzgar, ” Beran Saat, Vildan Atasever ve Demet Akbağ’a hayranım. Bunların her nefes alışını bile takip ediyorum. Bunlar benim için ulaşılması gereken hedeflerdir. Bunlara ulaşmak için var gücümle çalışıyorum.Bir gün mutlak suretle hedeflerime ulaşacağım. Yılmadım. Okulda hiç kimse bana inanmıyor; başta ailem bile bana inanmadı. Şimdi ailem inanıyor. Ayrıca her daim benim yanımda olan tiyatrocu Zeynep Dorri Jannat’a çok teşekkür ederim.”dedi

ROMAN ÇALIŞMASI DA VAR

Önemli bir roman çalışmasında da bulunduğunu belirten Rüzgar, ‘ Roman Çalışmam şu anda tamamlandı. İleriki tarihlerde bu roman çalışmamı kitap haline getirerek basımını gerçekleştireceğim. Sanatçı dediğin bir alanda uzmanlaşmalı ama her önemli konuda da bilgi sahibi olmalıdır. Tek yönlü değil çok yönlü sanatçılar, ancak kalıcı olabilir. “dedi.

TÜBİTAK’A PROJE VERDİ

Şu anda üretimi yapılan önemli bir buluşu TÜBİTAK’a verdiğini belirten Rüzgar, ‘ Bunda da gizlilik kuralları olduğu için maalesef detaya giremiyorum. Ancak şunu belirtebilirim ki benim projem şu anda hayata geçirildi e önemli dünya markası olmuş Türk Firmaları üretim yapıyor. Mobilya sektörü ile ilgili bir projeydi. Ne mutlu bana; ülkeme ve milletime faydalı olabilmiş isem. Bu güne kadar bu duygu ile yaşadım; bundan sonra da ülkeme ve milletime faydalı olmak için elimden gelen gayreti göstereceğim.”dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir