Paylaş

Miniklere Çamuru Sevdiren Sanatçı

Gebzeli çömlek sanatçısı Ayşe Atalay, çömlek sanatını minik ellerle tanıştırıyor. Türkiye’nin her bölgesinden davet alan sanatçı, bu eğlenceli sanatı uygulamalı olarak gösteriyor.

Çömlek sanatını tanıtmak ve bir sonraki kuşağa aktarmayla ilgili çalışmalar yapan Gebzeli Çömlek Sanatçısı Ayşe Atalay, son günlerde özellikle okul öncesi eğitim kurumlarının tercih ettiği bir isim. Öyle ki bu ilgi Kocaeli sınırlarını da aşıyor. Türkiye’nin her bölgesinden davetler alan sanatçı, bu işi büyük keyifle kilometre gözetmeksizin yaptığını söylüyor.

EĞİTİMLERDEN HERKES KEYİF ALIYOR

Sanatçı Atalay, “Bu uygulamalı aktivasyonda çocuklarımızla bu çalışmaları yaparken özellikle onların parmaklarını çok güzel kullanmalarını, el göz koordinasyonlarını tamamen uyum sağlamalarını, konsantrasyon sürelerini arttırmalarını sağlıyoruz. Okul öncesinde başlayan bu eğitim üst sınıflara kadar çıkıyor. İnanın hem biz hem çocuklar büyük keyif alıyoruz” açıklamasında bulundu.

ÇAMURA ŞEKİL VERİP SEVDİRİYOR

Artan nüfus ve beraberinde gelişen konutlaşma ihtiyacı sonrasında artık minikler artık apartman dairelerinde, doğadan uzak koşullarda yaşamlarını sürdürüyor. İşte bu noktada miniklere adete çamuru sevdiren, bunu bir sanata dönüştüren sanatçı Atalay, toprakla bütünleşen, çamurla tanışan ve bunun içinden bir eser yapma duygusu, miniklere büyük heyecan veriyor. Böylece kendi hayal güçleriyle üretken yaratıcılıklarını kullanan minik eller, yaptıkları çömlekleri de ilk sanat eserleri birer anı olarak saklama imkânı da buluyorlar” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir