Paylaş

Malum bu hafta öğretmenler günü; Bu vesile ile en başta Bizlere Allah’ın kelamını öğreten Peygamber efendimiz Muhammed Mustafa, bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum diyen ilmin kapısı Hazreti Ali ve Baş Öğretmenimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere…

Bizi eğitip bu günlere gelmemizde büyük pay sahibi olan tüm öğretmenlerimize, Bize hayatı öğreten anne-baba ve aile büyüklerimize, Bize Ülkücülüğü Öğreten Başbuğ Türkeş’e, bize bir amaca adanmayı öğreten Muhsin Yazıcıoğlu’na, bize inandıkları uğruna ucunda öldürülmek dahi olsa başı dik yaşamayı öğreten öğretmen Dursun Önkuzu’ya, Öğretmen Fırat Yılmaz Çakıroğlu’na…

Bu ülkenin çocukları cehalete yenik düşmesin diye yurdun dört bir yanında kutsal öğretmenlik görevini yaparken hayatını kaybeden Şehit Öğretmenlerimize…

Yüce Allah’ın emir ve yasaklarını herhangi bir kişi, grup, tarikat, cemaat ve oluşumun çıkarları doğrultusunda deforme etmeden sulandırmadan bozmadan dosdoğru şekilde öğreterek bilinçli, inançlı, imanlı “fikri hür, vicdanı hür ve irfanı hür” nesiller yetiştiren az sayıdaki mütefekkir ve Din Alimlerimize

Harf inkılabından sonra sorumluluk üstlenerek yeni alfabeyi yurt çapında hizmet veren ve o günün şartlarında 280’e yakın şubesi ile görev kabul eden okur-yazar insanımızın çoğalmasını sağlayan Türk Ocaklılara…

Ve bu idealler uğruna yaşayıp ölen, para ve makam düşkünü olmayan, her devir söylem ve taraf değiştirmeyen, inandıklarından ve değerlerinden taviz vermeyen  “NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE” veciz sözünü içinden gelerek söyleyebilmiş bütün öğretmenlerimize en içten saygı ve hürmetlerimi sunuyor.

Dua ediyor, Öğretmenler günlerini kutluyorum.

****

Bende bu vesile ile söylemek isterim ki!

İçeriden ve dışarıdan müdahalelerin, oyunların ve entrikaların eksik olmadığı ve olmayacağı bu coğrafyada, BEKA meselesi deyince aklımıza ilk önce eğitim-öğretim meselemiz ve eğitimcilerimiz gelmelidir.

İç güvenliğimizi sağlayan polisimizden, dış güvenliğimizi sağlayan Askerlerimize, siyasetçilerimize, doktorlarımıza, hakim savcı ve valilerimize varıncaya kadar herkesi yetiştiren ve yetiştirecek olan…

Nitelikli vasıflı ve ahlaklı öğretmenleri –öğreticileri yetiştirmek ve yetişen bu öğretmenlerin kendileri gibi nesiller yetiştirebilmeleri için yaşadığımız zamana ve karakter yapımıza uygun öğretme metotlarını belirlemek en önemli görevimiz ve işimiz olmalıdır.

****

Kazanılması pek kolay olmayan, kazandıktan sonra da gelecek endişesi taşınmayan bir yaşam biçimi bir Unvan olmalı öğretmenlik.

Gerekirse askeri okullar ve polis okulları gibi tamamı yatılı okullarda! Değerler eğitiminden, Din eğitimine, müzikten, folklora, deneylerden, ar-ge ‘ye, sporun her dalından, ticari eğitimlere, deprem eğitiminden, ziraat eğitimine, hukuk eğitiminden, astrolojiye varıncaya kadar hemen hemen her konuda fikir sahibi olunacak eğitimleri almış insanların yapabileceği meslek olmalı öğretmenlik.

İş bulamayan her hangi bir 4 yıllık eğitim mezununun alacağı bir belge ile asil veya vekil, kalıcı veya geçici bile olsa, her akıldan geçemeyecek bir meslek olmalı öğretmenlik.

Atanma-iş bulma derdi taşımamalı öğretmen, siyasetçi ve bürokratın iki dudağı arasında olmamalı kaderi, veli ve öğrencinin nüfuzu ve tehdidine maruz bırakılmamalı!

Gelirleri ve sosyal hakları arasında büyük uçurumlar olmamalı, geçicilik ve vekaleten öğretmenlik gibi farklılıklar olmamalı!

Geçim sıkıntısını konuşmak zorunda kalmamalı öğretmenler, kafalarında sadece projeleri ve öğrencileri olmalı!

****

O olmalı, bu olmalı, şu olmalı evet hepsi olmalı hiçbir meslek!

Geliri ve saygınlığı ile kutsal öğretmenlik mesleğinden ve öğretmenlerden üstün olmamalı, ama yetiştirilecek öğretmenler de tüm bunlara layık ve tüm bunların farkında olmalı!!!

Kişiliği, karakteri ve dünyalık beklentileri bu kutsal mesleğe uygun ve yatkın olmayanlar da daha öğrenci iken ayıklanmalı, her kes öğretmen olamamalı(!)

Öğretmen olmayı hak etmiş kardeşlerimiz de marketlerde kasiyer olmak zorunda kalmamalı!!!

Selam ve dua ile.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir