Paylaş

Cumhuriyet Halk Partisi Gençlik Kolları Kocaeli İl Başkanı Emre Andız, 5 Aralık Kadına Seçme ve Seçilme Hakkı’nın verilişinin 85’nci yılını kutladı.

Deniz Karamert- 5 Aralık Kadına Seçme ve Seçilme Hakkının verilişinin 85’nci yıl dönümünü kutlayan CHP Gençlik Kolları Kocaeli İl Başkanı Emre Andız, “Kadın ne denli güçlü ise toplumda o denli güçlüdür. Kadınların toplumsal yaşamda erkeklerle eşit temsil edildiği, toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlandığı bir toplum çağdaşlığın vazgeçilmez koşuludur. Kadını yok sayan, eşit olarak görmeyen, eve hapsetmeye çalışan her anlayışı tümden reddediyoruz” dedi.

ANDIZ, “KADINLARIMIZ ÜLKEMİZİN GELİŞMESİNE BÜYÜK KATKI SAĞLAMIŞTIR”

Ülkemizin çağdaşlaşma ve aydınlanma süreci Cumhuriyet’in ilanı ile başlamıştır diyen CHP Gençlik Kolları Kocaeli İl Başkanı Emre Andız, “Toplumu çağdaş dünyanın evrensel değerleriyle buluşturan büyük devrimlerin öncüsü Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Cumhuriyet’in kurulma yolunda büyük emek ve fedakarlık gösteren kadınlara haklarını teslim etmiştir. Dünyadaki çağdaşlarından çok önce seçme ve seçilme hakkına sahip olan kadınlar da sosyal, ekonomik ve siyasi hayatta birçok kazanım elde ederek, toplumsal alanda varlığını ortaya koymuştur. Ülkemizin gelişmesine ve demokratikleşme sürecine büyük katkı sağlamıştır” diye konuştu.

ANDIZ, “KADIN KİMLİĞİNE YÖNELİK BASKILAR GÜNDEN GÜNE ARTMAKTA”

Bu büyük devrim, kadınların ellerinde kalan son kazanımların ellerinden alınmaya çalışıldığı günümüzde iyi okunması gerekmektedir diyerek sözlerine devam eden Andız, “ Hak ve özgürlükler alanında geriye gidişin yaşandığı ülkemizde kadınlar toplumsal, siyasi ve ekonomik hayatta eşitsiz durumdadır. Kadın kimliğine yönelik baskılar günden güne artmakta; kadın birey olarak değil de aile içinde tarif edilmekte, kaç çocuk doğuracağına, nasıl doğuracağına iktidar karar vermektedir. Kadının yeri evidir!” “kadın erkek eşit değildir” zihniyetinin gölgesinde eve hapsedilmeye çalışılan kadınlar, bu çağdışı zihniyetin bir yansıması olarak şiddete, tacize, tecavüze uğramaktadır” dedi.

ANDIZ, “KADIN NE DENLİ GÜÇLÜ İSE TOPLUMDA O DENLİ GÜÇLÜDÜR”

Kadın ne denli güçlü ise toplumda o denli güçlüdür diyen Andız, “ Kadınların toplumsal yaşamda erkeklerle eşit temsil edildiği, toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlandığı bir toplum çağdaşlığın vazgeçilmez koşuludur. Kadını yok sayan, eşit olarak görmeyen, eve hapsetmeye çalışan her anlayışı tümden reddediyoruz. Kadınlara bu aydınlık yolu açan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü sevgi, saygı ve minnetle anarken, kadının seçme ve seçilme hakkını kazanmasının 85. yıldönümünü kutluyorum” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir