Paylaş

Bugün 5 Aralık Türk Kadınına Seçme ve seçilme hakkı verildiği gün

5 Aralık, bir milat, büyük bir devrimin yıl dönümüdür. Medeni Kanunla aile içinde erkekle eşit haklara sahip olması güvenceye alınan kadının, artık eşit yurttaş olarak kabul edilişidir

Daha 1920’li yıllarda “Mümkün müdür ki bir topluluğun yarısı topraklara zincirlerle bağlı iken diğer yarısı göklere yükselsin” diyerek kadın – erkek eşitliğini yaşamın tüm alanlarında egemen kılmaya çalışan Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 1934’te kadınlara seçme ve seçilme hakkının verilmesiyle genç cumhuriyetin en önemli toplumsal devrimlerinden birini gerçekleştirmiştir.

3 Nisan 1930’da kadınların yerel siyasette yer almasıyla başlayan süreç, 5 Aralık 1934’te milletvekili seçme ve seçilme hakkıyla taçlandırılmış ve 8 Şubat 1935 tarihinde yapılan seçimlerde 17 kadın, ilk kez milletvekili olarak TBMM’ye girmiştir.

Bu nedenle 5 Aralık 1934, kadınlar için milattır, yeniden doğuştur, varoluştur.

Ancak, Atatürk dönemi sonrasında bu konuda yapılması gerekenler yapılmamış toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda zihniyet dönüşümüne engel olunmuştur. Bunun sonucunda kadınlar, temsiliyet açısından hak ettikleri konuma ulaşamamışlardır.

Bütün bunlar da göstermektedir ki ülkemizde kadınlar, dünyaya örnek olan kazanımlarını birçok batılı ülkeden önce elde etmesine karşın bugün toplumsal, sosyal ve kültürel yaşamdan dışlanmayla karşı karşıyadır.

Kadınların seçme ve seçilme hakkını 85 yıl önce kabul etmiş bir ülkenin bu alanda böyle geri bir noktada olmasının en büyük nedeni, kadın-erkek eşitliğinin fıtrata aykırı olduğunu düşünen anlayıştır

Kadınların siyasete ve kamu yönetimine katılımının önüne konan engeller, kadını ikinci sınıf vatandaş olarak gören anlayışı tetikliyor. Bu durum, eğitimden iş hayatına kadar her alanda eşitsizlikleri derinleştiriyor. Kadına yönelik şiddeti besliyor. Kadınların canına kıyanlar, tehdit altındaki kadınları korumayanlar bu çağdışı anlayıştan güç buluyorlar.

Cumhuriyetin kazanımlarına yönelik saldırılarla, kadınların kazanılmış haklarına yönelik saldırıların aynı merkezden geliyor.

İnanıyorum ki, kadınlar, şiddet ve ayrımcılık cenderesini dayanışma ve mücadeleyle aşacak. Cumhuriyet Devrimleri bu mücadelede en büyük yardımcıları olacak. Kadınların Seçme ve Seçilme Hakkının 85. yılını bir kere daha kutluyor, bu devrimin en büyük mimarı Mustafa Kemal Atatürk’ü şükranla anıyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir