Paylaş

25 Kasım Dünya Kadına Karşı Şiddetle Mücadele Günü etkinlikleri kapsamında Körfez’de farkındalık paneli düzenlendi. Panelde konuşmacıların ortak vurgusu, “Kadına yapılan şiddet, insanlığa yapılan şiddettir” oldu

Körfez’de ‘kadına şiddet’ farkındalığı

Körfez Kaymakamlığı, Körfez Belediyesi, Kocaeli Üniversitesi, Kocaeli Aile ve Çalışma ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü tarafından kadına şiddete hayır demek ve farkındalık oluşturmak adına panel düzenlendi. Tütünçiftlik Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen panele; Körfez Kaymakamı Gürsoy Osman Bilgin, Cumhuriyet Başsavcısı Burak Olgun, Körfez Belediye Başkan Yardımcısı Osman Yurt, Aile ve Çalışma ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Bekir Yümnü, Ticaret Odası Başkanı Recep Öztürk, STK ve siyasi parti temsilcileri ve çok sayıda davetli katıldı.

“ASLA KABUL EDİLEMEZ”

Panelde konuşan Aile ve Çalışma ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Bekir Yümnü, Körfez’de yapılan farkındalık çalışmalarının önemli olduğunu belirtti. Körfez Belediye Başkan Yardımcısı Osman Yurt da konuşmasında, “Şiddeti mazur gösterecek hiçbir dini, geleneksel, kişisel veya cinsiyetçi çıkarımın kabul görmesi söz konusu olamaz. Şiddeti, sadece pratik olarak değil; fikir ve duygu düzeyinde de hayatımızdan çıkarmamız gerektiğini düşünüyorum.

“İNSANLIĞIN ÖZNESİDİR”

Kadın ailenin, toplumun ve insanlığın öznesidir. Kadına yönelik şiddetin bir insan hakkı ihlali olduğu, insanlığa karşı işlenen bir suç olduğu bilinmelidir. Başta kadınlar olmak üzere hiçbir canlının şiddetle karşılaşmamasını gönülden diliyorum” dedi. Körfez Kaymakamı Gürsoy Osman Bilgin konuşmasında, toplumda yaşanan kadına şiddetlerin, kadına saygıya yakışmadığını ifade etti.

“HER ZAMAN SAYGILI OLMALIYIZ”

Bilgin, “81 ilde şiddet önleme ve izleme merkezleri kuruldu. 24 saat açık olan bu merkezler, her yapılan ihbara anında müdahale etmekle görevlendirildiler. Yalnızca belirli gün ve haftalarda değil, yılın her günü kadına karşı saygılı olmalıyız. Yapılacak olan şiddet ihbarlarında anında koruma tedbirleri alınıyor” dedi.

PANEL GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Protokol konuşmalarının ardından panel gerçekleştirildi. Aysen Şimşek Kandemir’in moderatörlüğünde gerçekleştirilen panelde konuşmacı olarak; Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi Müdürü Tuğba Uğur, Doç. Dr. Ayla Ergin, Körfez Müftülüğü Vaizi Yahya Kemal Beyazıt ve psikolog Zeynep Doğanay yer aldı. Kısa film gösterisinin de gerçekleştirildiği panelde, “Çocuk Gözünden Kadın” resim sergisinde eserleri bulunan miniklere ödülleri takdim edildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir