Paylaş

Emek Partisi Derince İlçe Örgütü, son yaşanan intihar vakalarına dair açıklama yaptı. 
“Yaşanan intiharlara ve krizin yarattığı yoksulluğa karşı başta Derince’de yaşayan halkımızı mücadele etmeye çağırıyoruz” denilen açıklamada birilerinin şatafat içinde olduğu vurgulanırken, vatandaşın ekonomik krizin etkisiyle yara aldığı ifade edildi. 
Emek Partisi Derince İlçe Örgütü imzalı açıklamanın satır başları şöyle: 
“Son 48 saatte 4 kişi daha intihar etti!- Denizli’de işsiz kalan baba,
– Çorum’da G.T kızına not bırakarak,
– Yine Çorum’da O.A kabloyla kendini asarak,
– Ve Kocaeli’de ise 54 yaşındaki  Binnet Simit isimli vatandaş, borçlarını bir kağıda yazdıktan sonra kendini asarak yaşamını sonlandırdı.  
Bu sefer aldığımız intihar haberi yaşadığımız kentten geldi. İntihar eden Binnet Simit ile aynı yerlerde çay içiyor, aynı mahalle bakkalından alışveriş yapıyor aynı otobüse biniyorduk. Bir kez daha krizin en yakınımızdakinin bile canına kast ettiğini gördük.


‘ONLAR İTİBARDAN TASARRUF ETMEZKEN BİZ CANIMIZDAN OLUYORUZ!’


Ülkemizin dört bir yanından gelen intihar haberleri ekonomik krizin gün geçtikçe nasıl derinleştiğini ortaya koyuyor. Bizler ay sonunu getirebilmek için canımızı dişimize katıp, borçlar altında ezilirken geçtiğimiz günlerde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın düzenlediği ve 50 kişinin katıldığı ‘Genç Müslüman Kadınlar İçin Liderlik Programı’na toplam 1 milyon 163 bin TL harcandı. Yoksullukla mücadele edecek sosyal politikaları uygulamak yerine memlekette yaşanan yoksulluk koşullarına sırtını dönen bakanlık, kendi bekaları için itibardan tasarruf etmezken, bizler canımızdan oluyoruz. Sayıştay’ın açıkladığı rapora göre Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın aylık harcaması 137 milyon, günlük harcama 4.5 milyon lirayı aştı. Sözü edilen rakamlar binlerce asgari ücretlinin ay sonunu getiremediği ülkemizde harcanıyor. Harcanan bu paralar ise bizlerin vergisi ile ödeniyor. Bunun karşısında asgari ücret vergiden muaf tutulsun talebimiz ise ciddiye alınmıyor.

İtibardan tasarruf olmaz diyenler itibar için milyon liralar harcarken yoksul, borç içindeki yurttaşı görmüyorken kamu bankaları aracılığıyla şirketlerin borcunu üstleniliyor. Ülkemizin yüzde 47’sinin aldığı maaş olan asgari ücret ile de bizleri açlık koşullarına mecbur ediyor.

‘MÜCADELE ETMEYE ÇAĞIRIYORUZ’


Bizler Emek Partisi Derince İlçe Örgütü olarak yaşanan intiharlara, krizin yarattığı yoksulluğa karşı başta Derince’de yaşayan halkımızı mücadele etmeye çağırıyoruz. Asgari ücretin insanca yaşanacak bir seviyeye çıkarılmasını, sadece çalışanların değil emeklilerin de yaşayabileceği ücret koşullarının yaratılması, iğneden ipliğe gelen zamların geri çekilerek asgari ücretin vergiden muaf tutulması için Cumartesi günü Derince Kent Meydanında açacağımız imza standımıza bütün vatandaşlarımızı bekliyoruz. Bu vesileyle krizin canımıza kast ettiği bu günlerde komşumuz Binnet Simit’in sevenlerine de başsağlığı diliyoruz.” 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir