Paylaş

Kartepe Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğüne bağlı Çevre Koruma ve Kontrol Birimi ve TEMA işbirliği ile yapılan Ağaç Kardeşliği Projesi’nin son etkinliği olan ağaç dikimi gerçekleştirildi.

Kartepe Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü’ne bağlı Çevre Koruma ve Kontrol Birimi ve TEMA işbirliği ile yapılan çalışmada çocukların doğa ile güçlü bir bağ kurabilmesi amaçlanan Ağaç Kardeşliği Projesi’nin son etkinliği olan ağaç dikimi gerçekleştirildi.

TOPRAKLA BULUŞTURDULAR

2018 yılında başlayan etkinliklerin ilki ile ekosistem kavramıyla tanıştırılan 17 Ağustos İlkokulu 3. sınıf öğrencileri, doğayı, canlı türlerini, endemik bitkileri, ağaçları ve yapraklarını inceleyerek çeşitli etkinlikler gerçekleştirdiler. Öğrenciler TEMA Vakfı tarafından kendilerine gönderilen ağaç tohumlarını gönderilen saksılara ekerek toprakla buluşturdular.

İKİ YIL UYGULANDI

Çocukların çevreleri hakkında farkındalıklarını arttırmaya yönelik çalışmalar yapan Kartepe Belediyesinde Çevre Yüksek Mühendisi ve TEMA Vakfı Kartepe İlçe Sorumlusu Gökçen Gönülay “Kartepe Belediye Başkanımız Av.M.Mustafa Kocaman ve TEMA Vakfı’ndan aldığımız destekle toprakla, doğayla iç içe bir nesil yetiştirmek için çalışmalar yapıyoruz. Ağaç kardeşliği Projesini Tema Vakfı ile birlikte 2 yıl boyunca uyguladık” ifadelerini kullandı.  

ÇALIŞMALAR DEVAM EDECEK

Yapılan etkinliklerle çocuklara doğa bilinci aşılayarak, açık alanda uygulamalı eğitimler verdik. Böylece çocuklara sorumluluk kazandırarak çevresine saygılı nesiller yetiştirmeyi hedefliyoruz. Kartepe’de yaşayan çocuklar oldukça şanslılar, çocuklara yönelik çok güzel projeler hayata geçirildi. Herkes temiz bir çevrede yaşama hakkına sahip olduğunu, bu yönde çalışmalarımız devam edecektir” şeklinde konuştu. 

YEŞİLE SAYGILI BİREYLER

Kartepe Belediye Başkanı Av. M.Mustafa Kocaman “Medeniyetlerin zamanla şehirleşmesi sonucu nesiller yavaş yavaş tabiattan uzaklaşmıştır. Her ne kadar yeşil bir bölgede yaşasak da çocuklarımız yine de çevrelerinde bulunan canlı türlerini tanımamaktadır. Amacımız çocukların yaşadıkları eşsiz güzellikteki ilçemizin farkında olmaları ve Dünyamızın dengesini bozmayan, ağaca, yeşile daha saygılı bireyler yetiştirmektir” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir