Paylaş

Aydınlar Ocağı 2019 yılını “Gençler Kürsüde” Programıyla kapattı. 77’ncisi düzenlenen programın konuğu KOÜ Mekatronik Bölümü 4.Sınıf Öğrencisi ve aynı zamanda Kocaeli Türkçüler Topluluğu Başkanı olan Özer Mert Özdemir idi. TÜRKİYE’NİN HAVA SAHASI VE GEREKSİNİMLERİ başlığıyla Sivil Toplum Merkezi’nde düzenlenen toplantıya Kocaeli Aydınlar Ocağı başkanları Süleyman Pekin ve Av. Ruhittin Sönmez, Kocaeli Türk Ocağı Başkanı Yücel Alpay Demir, Yesevî Ocağı Eğitim-Kültür-Sanat Derneği ve KMKB Dönem Başkanı Eren Elmalı, Türk Eğitim Sen Kocaeli 1 Nolu Şube Başkan Vekili Feyzullah Divli, Birleşik Emekliler Derneği Başkanı Alp Timincioğlu, Başiskele Belediyesi Meclis Üyesi Nuray Savcı Güçlü, İyi Parti İzmit İlçe Başkan Yrd. Abdurrahman Akgün, Kocaeli Alperen Ocakları eski Başkanı İrfan Memiş, TES İzmit İlçe Temsilcisi Hüseyin Akçay, Derince İlçe Millî Eğitim eski Müdürü Remzi Turan, Türk Haber Sen eski Başkanı Ayhan Altay, Arslanbey Fevziye Tezcan EML Müdürü Murat Pala ile Ocak yöneticileri ve üniversiteli Türkçüler katıldı.

Açılış konuşmasında KAO Başkanı Süleyman Pekin, Türkiye’nın hava güvenliği için aldığı fakat henüz kullanamadığı S 400’ler dolayısıyla ABD’nin ekonomik yaptırım tehdidiyle karşılaştığını, Özer Mert Özdemir’in hem böyle zorlu hem de böyle güncel bir konuyu çalışmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Önce Hava Hakimiyeti ve Balistik Füzeler hakkında bilgi veren Mert Özdemir kısa, orta ve kıtalarası balistik füze sahibi ülkeler (Kuzey Kore’den İsrail’e, Amerika’dan Hindistan’a) ile ürün çeşitliliği hakkında görsel destekli ayrıntılı bilgiler sundu. Ardından Türkiye’nin Uçak Filosunu irdeleyen Özdemir envanterin yetersiz ve eski olduğunu, 80’li yıllarda edinilen F 16’ların bile demode kaldığını, FETÖ nedeniyle uçak başına hava personelinin ciddi oranda azaldığını, pilotaj eğitiminin hem çok masraf hem de çok zaman istediğini anlattı. Artık F 22 Raptor gibi radarda görünmeyen veya F 35 Lightning II gibi çok amaçlı yeni nesil uçakların tercih edildiğini de ilave etti.

Patriot’lara karşın S 400’lerin işlevsel olarak daha ağır bastığını söyleyen Özer M. Özdemir öncelikle Ermenistan, Bulgaristan, Yunanistan, Suriye gibi Türkiye’nin komşularında bulunan S 200 ve S 400 sistemlerini akabinde de Suriye ve İran’da bulunan Scud ve Pantscir sistemlerini ele aldı. Özellikle İran’ın balistik füze alanında aşırı derecede geliştiğinden bahseden Özdemir İran’ın Zülfikâr Füzeleriyle 700 km., Kıyam Füzeleriyle 800 km., Şahab 3 Füzeleriyle 2000 km. ve Soumar Füzeleriyle de 2500 km.’yi bulduğunu beyan etti.

İsrail’in 1500 km. menzilli Jeriko 2 ve 4500 km. menzilli Jeriko 3 Füzeleriyle ülkemizi vurabilme kapasitesine sahip olduğunu ifade eden Özdemir hem güney hem kuzey komşumuz olan Rusya’nın ise füze konusunda Nirvana düzeyinde olduğunu söyledi. Rusların kara, deniz, ve hava üzerinden çok çeşitlikle çalıştıklarını hatta yerküreyi boydan boya dolaşabilecek bir füze kapasitesi geliştirdiklerini aktardı. Türkiye olarak bizim henüz yolun başında olduğumuzu ve küresel çapta bu rekabette yer alabilmek için bilhassa mühendislik öğrencilerinin, yazılım ve tasarımcıların kendilerini bu işe adayarak eğitimlerini öyle yönlendirmeleri gerektiğini vurguladı.

Arkasından soru-cevap ve katkı kısmına geçildi. Oldukça sıcak ve samimi geçen bu fasıldan sonra gecenin hatırasına binaen İzmit Saat Kuleli Kocaeli Aydınlar Ocağı plaketini salondaki en genç öğrenci olan ve Başiskele Anadolu İmam hatip Lisesi 12. Sınıf öğrencisi Kadir Fidan’la birlikte KAO Başkanı Süleyman Pekin konuşmacı Özer Mert Özdemir’e takdim etti..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir