Paylaş

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Meslek ve Sanat Eğitim Kursları, “7’den 77’ye eşit ve ücretsiz eğitim” misyonu ile yine son derece önemli bir girişime destek verdi. Bugüne kadar hiç bilgisayar kullanmamış ancak çağın gereklilikleri nedeniyle bu konuda zorluk yaşayan 50 yaş ve üstündeki vatandaşlar için KO-MEK tarafından “Bilgi Güvenliği Bilinçlendirme Eğitimi” adı altında bilgisayar eğitimi başlatıldı. Vatandaşlar bu sayede kendi dilekçelerini, maillerini rahatlıkla kimseye ihtiyaç duymadan yazabilecek. Kursta; hastaneden randevu alma ya da tahlil sonucu öğrenme gibi önemli ayrıntılar KO-MEK’in bilgisayar eğitimi ile kolay hale getirilecek.

KO-MEK HAREKETE GEÇTİ

Bilgi Güvenliği Bilinçlendirme Eğitimi, gelen talep doğrultusunda açıldı. 50 yaş ve üstü vatandaşların çağın gereği olan bilgisayardan ve buna bağlı olarak kullanıldığı alanlardan uzak kalması KO-MEK’i harekete geçirdi.

BİLGİSAYARDA DİLEKÇE YAZMAYI ÖĞRENİYORLAR

Bugüne kadar hiç bilgisayar kullanmamış 50 yaş üstü vatandaşlar için temel bilgisayar kullanımı hayati önem taşıyor. Vatandaşlara bu kapsamda, klavye bilgisi, tuşların yeri ve yazım kuralları öğretiliyor. Ardından bilgisayarda dilekçe ve mail yazma konusu ele alınıyor. Bir dilekçenin bilgisayarda nasıl yazılacağı nelere dikkat edilmesi detaylı bir şekilde usta öğreticiler tarafından anlatılıyor.

HASTANEDEN RANDEVU ALABİLEYİM

Derslerde en fazla öğrenilmek istenen konu ise internete bağlanarak hastaneden randevu alabilmek olarak öne çıkıyor. Bilgisayar ve internet kullanmayı bilmeyen vatandaşlar için oldukça zor olan durum KO-MEK eğitimi ile engel olmaktan çıkıyor. Kursta, internet kullanarak, hastane randevusu almak konusu kolay bir yöntemle anlatılıyor. Buna ek olarak tahlil sonuçlarını öğrenme ya da e-devlet kullanımı anlatılıyor.

AKILLI TELEFON, TABLET KULLANABİLECEKLER

KO-MEK’in söz konusu bilgisayar eğitimi, akıllı telefon kullanma konusunda da kolaylık sağlayacak. İnternet tarayıcıları ile arama motorlarını öğrenen vatandaşlar akıllı telefonun yanı sıra bilgisayar tabletlerini rahatlıkla kullanabilecek.

DOLANDIRICILARA DİKKAT

Eğitimde özellikle internet üzerinden yapılan dolandırıcılığa karşı bilgilendirme yapılıyor. Bu çerçevede, “güvenli site nasıl anlaşılır, zararlı alanlardan nasıl uzak kalınır” ve “görülen tehlikeler hangi birimlere şikâyet edilir” başlıklarında detaylı bilgilendirme yapılıyor.

BİLGİSİYAR KULLANMAYI BİLMEK GEREKİYOR

Kursa katılan İsmail Kümbet 50 yaş ve üstü vatandaşlara sunulan eğitim için son derece mutlu olduğunu söyledi. Bilgisayar kullanmayı bilmediğini ancak teknolojik çağ nedeniyle ihtiyaç duyduğunu anlatan Kümbet, “Bilgisayar çağımızın önemli unsuru. Meramımızı anlatacak kadar bilgisayar kullanmayı bilmemiz gerekiyor. Klavyeyi öğrendik. Dilekçe yazmaya başladık. İleride derslerimize devam edeceğiz. Allah bize bu fırsatı sağlayanlardan razı olsun” şeklinde konuştu.

“BİZLERİN DÜŞÜNÜLMESİ ÇOK SEVİNDİRİCİ “

Bugüne kadar hiç bilgisayar kullanmamış ancak eksikliğini hisseden Sedat Şahin de kursa sevinerek gelenler arasında yer alıyor. Kursta bilgisayar kullanmayı öğrenmeye başladığını anlatan Şahin, “Bir şeyler öğrenmeye çalışıyorum. Öğrendikçe çok mutlu oluyorum.  Bir zamanlar kursa da gittim ama o kurs bilenler içindi. Ben pek adapte olamadım. Hiç bilmeyenler için kurs açıldığını öğrenince geldim” dedi. KO-MEK’in açtığı bilgisayar kursunda öğrendikleri ile kimseye ihtiyaç duymadan bilgisayarda işlerini yapabileceğini kaydeden Şahin, “KO-MEK’e bu kurs için teşekkür ediyorum. Çok güzel bir hizmet. Bizlerin düşünülmesi çok sevindirici” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir