Paylaş

Körfez Belediyesi ve Kars-Ardahan-Iğdır Vakfı (KAIV) iş birliği ile Prof. Dr. Alpaslan Demir’in katılımlarıyla ‘1. Dünya Savaşı ve Sarıkamış Destanı’ programı gerçekleştirildi.

Tütünçiftlik Kültür Merkezi’nde düzenlenen programa; AK Parti Kocaeli Milletvekili İlyas Şeker, Körfez Belediye Başkanı Şener Söğüt, AK Parti Körfez İlçe Başkanı Ramazan Tuna, Körfez Belediyesi Başkan Yardımcıları Faruk Denli ile Osman Yurt, Körfez İlçe Müftüsü Sabri Bağcı, Körfez Kent Konseyi Başkanı Nazmi Akın, Kars-Ardahan-Iğdır Vakfı Başkanı Taner Sarıçayır, Körfez Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Yahya Öztürk, Körfez İlçe Milli Eğitim Müdürü İbrahim Okutan, meclis üyeleri, muhtarlar ve Körfezliler katılım sağladı.

TARİHİMİZİ BİLMEK ZORUNDAYIZ

Tarih olmadan din ve insanlık olamaz, tarih geçmiş ile gelecek arasındaki olayları aktaran bir köprüdür diyen Prof. Dr. Alpaslan Demir, “Tarihimizi bilmek zorundayız. Çünkü dünyanın kalbi konumunda olan bir toprağa sahibiz. Tüm Türk dünyası ve İslam dünyasının merkezi Anadolu’dur” dedi.

SARIKAMIŞTA TÜRK ASKERİ YÜREĞİNİ ORTAYA KOYDU

Sarıkamış Harekâtı için verdiği bilgilerde, harekâtın bu topraklarda kalabilmek uğruna yapıldığını vurgulayan Prof. Dr. Alpaslan Demir “93 harbi başarılı olunmuş bir harekât değildir ama öyle bir mücadele olmuştur ki milletin direncini artırmıştır. Bu harekât için askerlerimiz savaşmadan, sadece donarak öldü diyemeyiz. Savaştılar. Şunu unutmayalım ki, Ruslarında ciddi bir insan kaybı oldu. Sarıkamış Harekâtı, Türk askerinin yüreğini ortaya koyduğu bir harekâttır. Kazanamadık, kaybettik. Peki o zaman neden destan diyoruz? Bir şeyin destan olabilmesi için, kazanmaya gerek yok. Bizim insanımızın kalbindeki iman her şeye bedel” ifadelerine yer verdi.

PLAKET TAKDİM EDİLDİ

Konferansın bitmesinin ardından, AK Parti Kocaeli Milletvekili İlyas Şeker, Körfez Belediye Başkanı Şener Söğüt, AK Parti Körfez İlçe Başkanı Ramazan Tuna ve Kars-Ardahan-Iğdır Vakfı Başkanı Taner Sarıçayır, Prof. Dr. Alpaslan Demir’e plaket takdiminde bulundular. Hatıra fotoğrafının çekilmesinin ardından, program son buldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir