Paylaş

CHP Kocaeli İl Başkanı Av. M. Cengiz Sarıbay, PM Üyesi Kocaeli Milletvekili Haydar Akar ve il yöneticileri Lastik İş Sendikası Genel Başkanı Alâeddin Sarı’yı ziyaret etti.

Yeni dönem toplu sözleşme ile ilgi bilgi alışverişinde bulunan Akar ve Sarıbay gelişmeler hakkında Başkan Sarı’dan bilgi aldılar. Sarı, yaptığı açıklamada ziyaretten dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

“EMEKÇİLERİN YANINDAYIZ”

CHP olarak insan onuruna yakışır bir iş ve umutlu yaşam için emekçilerin yanında olduklarını ifade eden Başkan Cengiz Sarıbay; “Ülke ve dünya gerçekleri göz önünde tutularak emeğin hak ettiği değeri vermek bizim temel yaklaşımımızdır. Cumhuriyet Halk Partisi demokrasiye ve adalete olan inancıyla, toplu sözleşmelerin herkesi memnun edecek biçimde imzalanmasını amaçlar her zaman. Bugün de aynı dileklerle buradayız. Cumhuriyet Halk Partililer olarak diyoruz ki; emek için, emekçi için, alın teri için oturulan her toplu sözleşme masasından anlaşmayla kalkılsın” ifadesini kullandı.

“EMEKÇİNİN HAKLARI GÖZETİLMELİ”

200 bin kamu işçisinin toplu iş sözleşmesi hakkının açıkça gasp edildiğini belirten Milletvekili Akar ise yaptığı açıklamada; “Enflasyon artmışken, elektriğe son bir ayda yüzde 14,98 zam gelmişken ve açlık sınırının altında asgari ücrete layık görülmüşken toplu iş sözleşmelerinde artık işçilere gereken destek verilmelidir. Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve Türk-İş yönetimi arasında yaklaşık 200 bin kamu işçisini ilgilendiren toplu iş sözleşmesi imzalanırken ortaya çıkan sonuç işçilerimiz adına içler acısıdır. 696 sayılı KHK ile ülkenin neredeyse 40 yıllık toplu iş sözleşmesi düzeninin ortadan kaldırılmasının acı reçetesini hem işçilerimiz hem de sendikalarımız bu sözleşme ile ödemiştir. Ama sizlerin bu acı gerçeği göz ardı etmeden, emekçinin haklarını koruyan bir anlaşma yapacağınızdan yana şüphemiz yok. Toplu sözleşmelerin herkesi memnun edecek biçimde imzalanması, emekçilerin hakkının gözetilmesi en büyük temennimizdir” şeklinde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir