Paylaş

Arkadaşım ve meslektaşım İbrahim Erçelik’in daveti ile her yıl Frankfurt’ta düzenlenen PaperWorld isimli o devasa fuara misafir olarak katıldım.

İbrahim bey’ in vesilesi ile, sohbet esnasında Askerde devrem olduğunu öğrendiğim Mehmet Ali Bey ve meslektaşım Muhsin bey’i tanıma fırsatı bularak çok güzel 5 günlük Almanya tecrübesi edindim.

Ve bu vesileyle Meslektaşım İbrahim bey’ e teşekkür ederek edindiğim izlenimleri sizlere kısaca aktarmaya çalışacağım.

****

İlk önce şunu belirtmeliyim ki, kâğıdın imalatından katlanmasına, boyanmasından zımbalanmasına,  üzerine görüntü aktarılmasından, imhasına, delinmesinden şekil verilmesine, paketlenmesinden sanatsal bir esere dönüştürülmesine varıncaya kadar, aklıma gelen gelmeyen her sektörden binlerce firmanın katıldığı bir fuarı imrenerek dolaştım.

Sadece bizim katıldığımız hafta boyunca bile Frankfurt da ki bu fuara tahminen 100.000 girişimci, satıcı ve imalatçı ve fuar ziyaretçisinin geldiği, otelinden taksicisine yemek sektöründen eğlence sektörüne varıncaya kadar Alman ekonomisine milyonlarca Euro kazandıran bu fuar Keşke ülkemde olsaydı diye içimden çok geçirdim.

Emin olun 5 günde her gün hızlı adımlarla tüm katılımcıların stantlarını durup sohbet etmeye ve ürün incelemeye vakit ayırmadan anca gezersiniz.

Yani fuar o kadar büyük.

****

Hizmet sektörünün tamamında Gurbetçi Türkler ile karşılaşabilirsiniz, taksiciden, restoran çalışanına, nakliyeciden otel çalışanına, kasiyerden eğlence sektörüne, marketçiden temizlik görevlisine, inşaat sektöründen teknik servis işlerine varıncaya kadar yabancı bir lisan bilmenize çok fazla gerek kalmadan fuar alanını ve Frankfurt’ u dolaşabilir alışveriş yapabilirsiniz!

Hatta sadece Türkçeniz ile az biraz zorlanarak da olsa Almanyada yaşayabilirsiniz…

Örneğin tüm taksilere selamünaleyküm diyerek binebilirsiniz, kesinlikle ve aleyküm selam cevabı alırsınız, çünkü Türk olmayan taksicilerin geri kalanı da her hangi bir Müslüman ülkenin vatandaşı, lokanta tabelalarında helal gıda amblemi ile gururlanır gönül rahatlığı ile yiyip içebilirsiniz, çünkü restoranların çoğu Türklere kalanlar da diğer Müslüman vatandaşlara ait.

Ama!

****

Aması şu ki! Fuar alanında stant açan imalatçı, ihracatçı firmalar ile iletişim kurmak istiyorsanız belki de tek geçerli olmayan dil maalesef Türkçemiz diyebiliriz.

Fuarın imalatçı, üretici ve satıcıların çok büyük çoğunluğu devlet destekli Çin firmaları, kalan kısımda da Hindistanlı, Koreli ve Avrupalı firmalar hakim.

Gayretli Türk firmalar yok mu? var elbet!

Ama, ya tedarikçi ya da başka ülkenin ürettiğini satan girişimci Türk Firmalar, bir nevi aracılık hizmetleri, çok az sayıda ki üretici Türk firmasının ürünleri de diğer ülkelerin malları gibi %100 Türk malı değil.

Dışarıyı bilemem ama fuar alanında aşağı yukarı 5 ülkenin firmaları geriye kalan tüm dünya firmalarının toplamından kat be kat büyük, bir de öyle düşündüğümüz gibi bizi kimse kıskanmıyor.

Herkes kendi halinden memnun.

****

Fuarda kafanızı hangi yöne çevirseniz bir Çinliye denk gelirsiniz, hatta o kadar ki şehirde hakim olan Türk mutfağı fuar alanında kendisine yer bulamamış, katılımcıların çoğu uzak doğulu olduğu için Çin mutfağı ciddi anlamda orada da hakimiyetini kurmuş.

Geri kalan da meşhur Alman birasının satıldığı aperatif kafeteryalar.

Çinli büyük firmaların çoğu devlete ait firmalarmış, geriye kalan da yine kısmen devlet destekli!

Yani adamlar büyük oynuyor, arı gibi çalışkanlar, Avrupalı firmalar da onlarla ticari partner olmuş ve ya olmaya çalışıyor, başka türlü rekabet etmeleri zor!

Keşke benim gezip gördüğümü sanayi ve ticaret bakanlarımız da gezip bizimde ülke olarak her yıl dışarıya milyarlarca lira para ödediğimiz kağıt, çip, boya, mürekkep, şerit, toner, çanta, kalem, yedek parça ve fotokopi makinası gibi bilumum kırtasiye malzemeleri gibi adını sayamadığım yüzlerce sektörde ne paralar dönüyor ne paralar kazanılıyor bir görse!

Neyse.

Teknolojik ürünleri geçtim bari dünyada söz sahibi olduğumuz inşaat alanında yaptığımız işlerin hakkını versek te her depremde yüzlerce binlerce vatandaşımız ölmese!!

Böyleyken böyle

Yaklaşan Cuma günümüz şimdiden mübarek olsun inşallah.

Selam ve dua ile.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir