Paylaş

Milli Savunma Bakanlığı, İdlib’de Suriye Ordusu’nun top atışı sonucunda 5 asker ve 3 sivilin hayatını kaybettiğini açıkladı.
Emek Partisi (EMEP), Hükümetin Suriye politikasının ölümler getirmeye devam ettiğini belirterek yaptığı yazılı açıklamada, “İktidarı bu yayılmacı, çatışmacı, ihvancı dış politikaya son vermeye çağırıyoruz” dedi.

Emek Partisi İl Başkanı Arzu Erkan tarafından yapılan yazılı açıklamada şöyle denildi:  

“Türkiye tarafından Rusya’nın yumuşak karnı olan Ukrayna’ya 200 milyon TL tutarında silah yardımı yapılacağı iddialarının ardından İdlib’de yaşanan ölüm ve yaralanmalar iktidarın Ortadoğu politikasındaki yanlışlarından ve fevri kararlarından kaynaklanmaktadır.

Erdoğan ve tek adam yönetimi Suriye, Libya, Akdeniz başta olmak üzere yayılmacı, çatışmacı dış politikada ısrar ediyor. ABD, Rusya, İran, Avrupa ülkeleri ve Türkiye başta olmak üzere devletler, siyasi hesaplarını bölgenin yeniden paylaşımı politikalarında sürdürdüğü sürece bölge halklarına barış da gelmeyecek, huzur da. Bu devletlerin sözde çözüm için oturduğu her masadan çatışma ve gerilim çıkmaktadır. Herkesin kendi nüfuz üstünlüğünü ve kendi ganimetini düşündüğü bu zirvelerden halklara demokrasi ve barış çıkmamıştır, çıkmayacaktır. Berlin’de gerçekleşen son toplantıdan da çözüm çıkmamıştır; şimdiye kadar kurulan bütün masalar da yalan olmuştur.

‘BU POLİTİKALARA SON VERMEYE ÇAĞIRIYORUZ’


ABD ve Rusya arasında, birini diğerine karşı koz olarak kullanarak siyaset yapmaya çalışan Erdoğan bu siyasetin tıkandığı noktaya çoktan gelmiştir ve zararları bütün halkı etkilemektedir. İdlib’deki çatışmanın Erdoğan’ın Ukrayna ziyareti ile eş zamanlı çıkması tesadüf değildir.

Çatışmaların son bulmasının, bölgede barış ve demokrasinin tesisinin yolu ABD, Rusya, Avrupa devletlerinin bölgeden çıkmasından, Türkiye, İran gibi bölge devletlerinin tüm güçlerini kendi sınırlarına çekmesinden geçmektedir. Siyasi iktidarın bölge politikalarındaki yanlış çizginin sonuçlarını tüm halkımız çekmektedir. İktidarı bu yayılmacı, çatışmacı, ihvancı dış politikaya son vermeye çağırıyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir