Paylaş

Yazının başlığı olan “kamu yararına” ifadesini açabilmek için öncelikle “kamu” ifadesininne demek olduğunu bilmemiz lazım!

Kamu; sözlük anlamı itibariyle, Bir ülke halkının tümü, tamamı yani herkes demek.

Kamu yararına çalışır dernek’ te, herkesin yararına çalışır demek…

Ya da demek olsa gerek(!)

 Gelelim sadede…

***

Geçen hafta, hepimizin hem para, hem kurban hem de defalarca kan bağışları yaptığımız…

Kamu yararına çalışır unvanı olan Kızılay’ımıza “vergiden düşülerek” yapıldığını duyduğumuz yüklü miktarda ki bir bağışın başka dernek ve vakıflara aktarıldığını öğrenmiş, televizyonlarda her akşam çıkan kadrolu konuşmacılardan bu uygulamanın usullere uygun olup sadece etik olmadığının yorumlarını dinlemiştik.

Etik denilen şey neyse!!!

***

Bu yardım ve bağışlar konusunda en son söyleyeceğim şeylerin daha anlaşılır olabilmesi için biraz daha detaya girersek!

Büyük şehir belediyelerinin iktidar sahipleri ve onların yakınları tarafından yönetilen vakıf ve derneklere büyük rakamlarla bağışlar yaptıklarını sıklıkla duymuş hatta o telaffuzu zor rakamların sosyal medyada paylaşılan kadarlarını görmüş iç geçirmiştik.

Yardımlar konusunu daha da genelleştirirsek!

Küçük şehir belediyeleri ve ilçe belediyelerinin de iktidara yakın olan dernekler ve bazı okullardan mezun olanların kurdukları ve yönettiği derneklere nakdi veya ayni yardımlar yapıldığını bunun artık rutine bindiğini, yani her iktidar belediyesinin yılda birkaç kez bu yardımları yaptığını duya duya alıştık, olağan bir durum olarak kanıksadık diyebilirim.

***

Bu durum iktidarın, gençlik ve öğrenci hareketlerini, kadınları, yaşlıları, tüm yerel sosyal yapıları hatta ihtiyaç sahibi aileleri kendilerine yakın tutacak faaliyetlerde kullanılması iktidara olan memnuniyetinin arttırılması için kendine yakın derneklere yüklüce yardımlar yaparak harcamalar yaptırarak sağlanması açısından “siyaseten” belki! normal bir durum sayılabilir! O da belki!

Ama…

         Aması şu!

Kamu yararına çalışan, parti siyaseti ile çok fazla haşır neşir olmayan, iç siyasetten beslenmeyen, siyasi görüş, inanç veya farklı herhangi bir ayrım gözetmeksizin kendi imkanları ile, Devletin menfaati ve ülkenin tümüne yönelik maddi ve manevi faaliyetler yapan “gerçekten” kamu yararına çalışır diyebileceğimiz diğer dernekleri de yok saymadan olursa!

Biz de deriz ki! Arkadaşlar iktidar herkesi az ya da çok gözetiyor, kendi kurdukları derneklere biraz daha fazla destek olmaları normaldir, kim olsa böyle yapar vs. vs…!

***

Ama daha önce olmadığı oranda, hatta oransızlıkta arada fark, farklar(!) olunca yada birilerine çok birilerine hiç olunca, haliyle gönüller de razı olmuyor!

Gerçi gönüller razı olmayınca Hak razı olur mu? O harcanan paralardan verim alınır mı? o da ayrı bir yazı konusu ya, neyse!

Haaa! Kamu yararına dediğin de öyle her önüne gelenin biz kamu yararınayız demesini de kabul etmeyebilirler, Devletimizin kamu yararına dediği dernek ve vakıfları gözetseler yeter!

Misal mi?

***

Aslında misal kısmını detaylı bir şekilde yazmıştım ama, nafile bir çaba olacağı için sildim, iktidarı elinde bulunduranlar neyin ne olduğunu, kimin herkesin yararına, kimin belli bir zümrenin faydasına çalıştığını senden benden herkesten daha iyi biliyor, ne diyelim Allah yetki ve vebal makamında bulunan herkese adil olmayı, varsa hataları erdemli bir şekilde kabul edip, tövbe edip, hatadan dönmeyi nasip etsin.

Selam ve dua ile…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir