Paylaş

Kartepe Belediyesi İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürlüğü’nün 2020 yılı hizmet içi eğitim programı kapsamında eğitimlerine devam ediyor.

Kartepe Belediyesi İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürlüğü’nün 2020 yılı hizmet içi eğitim programı kapsamında, belediye personeline İş Sağlığı Uzmanı Emrah Duruşan “İş Sağlığı ve Güvenliği”  ve Çevre Mühendisi Gizem Duygu Coşan “İlk Yardım Eğitimi” semineri verildi.

SAĞLIK VE GÜVENLİK ÖNEMLİ

Kartepe Belediyesi meclis salonunda düzenlenen seminerde sunum eşliğinde İş Sağlığı Uzmanı Duruşan, tarafından iş sağlığı konularında meslek hastalıklarının sebepleri, ilk yardım ve tütün ürünlerinin zararları anlatıldı. Eğitim seminerinde çalışma mevzuatı, çalışanların yasal hak ve sorumlulukları, iş yeri temizliği ve düzeni, iş kazası ve meslek hastalığından doğan hukuki sonuçlar, fiziksel ve ergonomik risk etmenleri, elle kaldırma ve taşıma, yangın ve yangından korunma, ekranlı araçlarla çalışma, elektrik tehlikeleri riskleri ve önlemleri gibi konular hakkında belediye personeline bilgi verdi.

İLK YARDIM HIZLI AMA SAKİN OLUNMALI

İlk yardım eğitimi veren Çevre Mühendisi ve İş Güvenliği Uzmanı Gizem Duygu Coşan, genel ilkyardım bilgileri, temel yaşam desteği ve hasta veya yaralıyı taşıma teknikleri ile kanamalar, zehirlenmeler, bilinç bozuklukları, kırık– çıkık ve burkulmalar ile hayvan ısırmaları, boğulmalar, yaralanmalar, yanık, donma ve sıcak çarpmasında uygulanması gereken ilkyardım teknikleri konusunda kapsamlı bir eğitim sundu.

SAKİN VE BİLİNÇLİ

İş Güvenliği Uzmanı Coşan “Tüm kazalarda ölümlerin yüzde 10’u ilk 5 dakikada yüzde 45’i ilk 30 dakikada olmaktadır. Dünyada sadece trafik kazalarında bir yılda 1.2 milyon ölüm 20-50 milyon yaralanma ve sakat kalma milyonlarca lira ekonomik kayıp olmaktadır. Olay yerinde hasta yaralılara müdahale; hızlı ancak sakin ve bilinçli bir şekilde yapılmalıdır” dedi. Seminer belediye personelinin soru cevap şeklinde son buldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir