Paylaş

Emek Partisi, Dilovası’nda çalıştığı fabrikada hayatına son veren Bayram Kömürcü hakkında açıklama yaptı: “Biz işçileri insan yerine koymayanlardan da hesabı biz işçiler soracağız. Bizlere reva görülen bu yaşamın, bizlerden, çocuklarımızdan çalınanların hesabını soralım!”
Kocaeli’nin Dilovası ilçesinde bulunan Corazon Ambalaj fabrikasında, Bayram Kömürcü adlı işçinin depoda yaşamına son verdiği ve diğer işçilerin savcı gelene kadar Kömürcü’nün cansız bedeni yanında çalıştırıldığı iddiası üzerine Emek Partisi’nden (EMEP) yazılı açıklama geldi. EMEP Gebze İlçe Başkanı Hasan Atik imzalı yayınlanan açıklamada “Sermaye sınıfı ve onun Hükümeti, hepsi ama hepsi Bayram’ın ve hayatına son veren işçilerin ölümlerinin, cinayetlerinin sorumlusudur” denildi. 
Açıklamanın satır başları şöyle: 


“Bayram Kömürcü… Çalıştığı Corazon Ambalaj fabrikasında yaşamına son verdi!
İş arkadaşları, savcı gelene kadar Bayram Kömürcü’nün cansız bedeninin yanında çalıştırılmaya devam etti. İşte patronların işçiye verdiği değer.
Gebze’de geçtiğimiz günlerde bir işçi daha yaşamına son vermişti. Artık yeter! Bizim emeğimizle zenginleşen patronların bizi insan yerine koymamasından bıktık usandık! 
O ipin ucunda sallanan bir işçinin cansız bedeni değildi sadece. Alın terimizi, ekmeğimizi çalan sermayenin kokuşmuşluğuydu. O gün sadece Bayram değil, insanlık da öldü! 


BU YAŞANANLAR BİRER CİNAYETTİR!

Her gün memleketin dört bir yanından intihar haberleri alıyoruz. ‘Psikolojik sıkıntısı vardı, o zaten rahatsızdı’ cümleleri söylense de her intihar haberinin ardından borçlar, ödenememiş faturalar ve gelecek kaygısı çıkıyor… Ekonominin geldiği durum işçileri, emekçi halkı her gün yeni bir çıkmaza sürükleyerek bizleri daha zor durumda bırakıyor. Bizler doğal gazı yakmamak için türlü yol denerken patronların vergi borçları ‘sıfırlanıyor.’ Onlar çantalarına, düzenledikleri etkinliklere milyon dolarlar harcarken biz ‘Ay sonunu nasıl getireceğiz?’ diye düşünüp durmaya devam ediyoruz. Tenceremiz artık tam ve dolu kaynamıyor. Krizin yükünü ödeyemediğini, işsiz ve aç olduğunu söyleyen halka ise iktidar kulak tıkıyor.
Bu yaşananları sadece ‘İntihar’ diye açıklayamayız, bunlar birer cinayettir, intihar değil! Sermaye sınıfı ve onun Hükümeti, hepsi ama hepsi Bayram’ın ve hayatına son veren işçilerin ölümlerinin, cinayetlerinin sorumlusudur. Bayram ne ilktir ne de son olacaktır. Açlık sınırında maaşlar, paralı hale gelen sağlık ve eğitim hizmeti, güvencesizlik, geleceksizlik bunların tamamının sorumlusu sermaye ve onların Hükümetidir. Tam da o nedenle bu yaşananlar birer cinayettir! 


ÇARE BİRLEŞMEKTİR!


Tüm yaşadığımız bu sorunların tek bir çözümü var; işçiler ve emekçiler olarak birleşmek, hakkımız olanın peşine birlikte düşmek. Hepimizin sorunu aynı, hepimizin çıkarı ortak. Emek Partisi olarak tüm işçileri, emekçileri kendi partisinde örgütlenmeye, insanca bir yaşam için birlikte mücadele etmeye çağırıyoruz. Bu kavga insanca bir yaşam kavgası, bu kavga ekmek kavgası, gelin bu kavgada yan yana olalım. Biz işçileri insan yerine koymayanlardan da hesabı biz işçiler soracağız. Bizlere reva görülen bu yaşamın, bizlerden, çocuklarımızdan çalınanların hesabını soralım!”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir