Paylaş

Hatırlarsanız birkaç hafta önce ki yazımda, Almanya’nın Frankfurt şehrinde katıldığım, Paper World isimli fuarda ki izlenimlerimi aktarmıştım.

“hatırlamazsanız da canınız sağ olsun, laf olsun diye yazdım J”

***

Hah işte, o fuara gidip gelirken arkadaşım İbrahim Erçelik’ in kullandığı çok başarılı bir taksi uygulamasından bahsedeceğim sizlere.

Adı: Free Now…

Diğer bir adı My Taxi olan, akıllı telefonlara indirilen bir taksi çağırma uygulaması…

***

İnterneti olan telefona programı ücretsiz olarak yüklüyorsunuz, programa giriyorsunuz, konumunuzu onaylıyorsunuz, gideceğiniz adresi giriyorsunuz size güzergahınızın krokisi, seyahatinizin ortalama süresi ve taksi ücretinin ne kadar olacağı bilgisi telefonunuzun ekranına çıkıyor…

 Onaylarsanız!

Bulunduğunuz konuma ortalama 400m mesafede bulunan tüm ticari taksilerde ki free now cihazlarına talep ulaşıyor, okey tuşuna ilk basan ve bu işe talip olan ilk taksiciye adınız, telefon numaranız, konumunuz ve gideceğiniz adres bilgisi ulaşıyor.

Siz gözükür bir yerde duruyorsunuz, taksici gelince sizi alıp gideceğiniz yere götürüyor, baştan ekranda çıkan rakamı ödüyorsunuz ve her hangi bir sorunla karşılaşmadan gideceğiniz yere ulaştığınızda varsa eleştirinizi, yoksa memnuniyetinizi uygulamadan belirtiyorsunuz.

Vay efendim dil bilmiyorum, fiyat bilmiyorum, taksiciyle anlaşamadım, beni dolandırdı, tarifeyi açmadı vs. gibi bir durum yok, ve uygulamadan herkes memnun.

“Konuştuğum taksiciler bu uygulamanın taksi duraklarının işleyişine zarar vermediğini hatta faydasının olduğunu, kayıt dışı ve korsan taksi olayını engellediğini söylediler.”

***

Ülkeme döndüğümde bindiğim ilk ticari taksinin şoförüne bu tecrübemi anlattım.

Harikaymış ta bizde zor dedi, yılların taksicisi!

Neden diye sorduğumda da!

Şoför odalarında ki başkanlarımızın çoğunun ticari taksileri, taksi durakları olsa da kendileri taksicilik yapmadıkları için yeniliklere açık olacaklarını sanmıyorum, geleneksel yöntemlerden kolay kolay vaz geçmezler, bu iş belki Devlet eliyle olur derim, o da zor!

  • Neden zor olsun yeniliği seven pek çok idarecimiz var dedim!

O işler senin dediğin gibi değil dedi; Şimdi sen gidip kendi başının çaresine bakıp taksi tutup para verip tecrübe edinip yaşayıp görmüşsün.

Bizde önce bu işlerin başında ulaşım, koordinasyon, şehircilik, şoförlük gibi bölümlerden mezun işin uzmanı, “işin dertlisi” bizi anlayacak, sorunlardan ve çözümlerinden birebir haberdar olacak kişilerin olması lazım!

Oralara kendi imkanlarıyla gidip para verip tecrübe edinip görmüş olmaları lazım ve gelip bizleri bilgilendirip, ikna edip sonrada alt yapısını hazırlamaları lazım!

Olmaz demiyorum ama zor dedi!

***

  • Özellikle yerel yöneticiler ve bürokratlar sık sık yurt dışına gidiyor, sosyal medya hesaplarından ve yerel basından görüyoruz, bence uygulamadan haberdardırlar dedim(!)

Bu işlere bakan amir memur abilerimizin yurt dışlarına kendi imkanlarından çok Devletimizin imkanıyla gittiğini, oralarda onları ya bir turizm firmasının yada elçilik görevlilerinin karşıladığını kaç gün gezeceklerse gezdirip gidecekleri yerlere götürüp, getirilecekleri yerden getirildiklerini düşünüyorum dedi!

Genelde de sık sık umre için Arabistan’a gittiklerinden,  oralarda da haliyle bu uygulama yoktur, yani senin denk geldiğin işlere pek denk gelemezler diye de lafı ağzıma tıkadı!

  • Hal bu ki ben ondan taraftım ve söylediklerimin bazıları latife idi!
  • Siz gidin anlatın, talep edin sonuçta sizin de yararınıza dedim(!)

Bu işlerin başında da ki yetkililer ilahiyatçı dini bütün hocalarımız olduğundan mütevellit, biz talep etsek hayır dualarını alır, bakarız inşallah, hakkımızda hayırlısı olur inşallah, maşallah temennileriyle odalarından yolcu ediliriz, onlar daha çok taksici ne kadar kazanıyor(!) kazandıklarının ne kadarı kardır, ve ne kadarını alabiliriz(!) diye düşünürler! zor yani dedi!

Bıyıklarımı ima ederek tabi bu ara iktidarla aranız iyi ya(!)

Toz kondurmuyorsun diyerek kendilerini anlamamakla itham etti!!!

Taksici abi tam, huzur isyanda modundaydı(!)

Belli ki ekonomide ki sıkıntılar onu da germişti (!)

Hani bir dokun bin ah işit derler ya öyle olmuştu, ne diyeyim taksici abimin bahsettiği ilahiyatçı amir-müdür abilerin dediği gibi hakkımızda hayırlısı olur inşallah.

Perşembe günümüz de mübarek olsun, selam ve dua ile.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir