Paylaş

İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü personeline Öğretim Görevlisi İkramettin Karaman tarafından, “Renklerin ve Sanatların Gizemli Dünyası” anlatıldı.

Kocaeli İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Küçük Salonda gerçekleşen etkinliğe; İl Kültür ve Turizm Müdür V. Ercan Yamen, Müdür Yardımcısı Ayhan Zeren, İl Halk Kütüphanesi Müdürü Adil Üğüten, Müze Müdürü Serkan Gedük’ün de aralarında bulunduğu kurum şube müdürleri ile personel katıldı. Öğretim Görevlisi İkramettin Karaman, “Renklerin ve Sanatların Gizemli Dünyası” konulu sunumunda adeta hayatın gizemli renkleri ve şifreleri hakkında çok önemli bilgiler aktardı.

RENKLER GÖREV VERİR

Slayt eşliğinde gerçekleşen sunumunda Karaman özetli şunları söyledi: “Evrende canlı ve cansı her varlığın bilinebilmesi için o nesnenin maddesini, ağırlığını, kokusunu, önemini, sesini, biçimini, manasını ve rengini tanımlamak gerekir. Renk bu özelliklerden bir tanesidir. Tüm varlıkların kendine özgü bir rengi vardır. Renkler o varlığa bir görev verir. Özelikle canlı varlıklar renklerin anlamına göre iletişim kurabilirler”

RENK EVRENSEL DİLDİR

Karaman sözlerini şöyle tamamladı: “İletişim için renk; ses, kelime, sözcük gibidir. Duygusal insanlar sıcak renkleri sever; sarı, turuncu ve kırmızı gibi. Mantıksal insanlar soğuk renkleri sever; gümüş, yeşil, mavi, mor gibi. Renk sevgisi yaradılış ve karaktere göre ayrışır. Kısaca renk bir evrensel dildir” Konuşmaların ardından İl Müdür Yardımcısı Zeren ile Müdür Vekili Yamen konuşmacı Karaman’a teşekkür plaketi ve belgesi takdim etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir