Paylaş

Kartepe Belediyesi ve KADEM işbirliğinde Kartepeli kadınlara yönelik kadın haklarında yasal düzenlemeler hakkında bilgi verildi.

Kartepe Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü ile Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) Kocaeli Temsilciliği işbirliğinde Kartepe Suadiye Mahalle Konağı’nda eğitim alan kursiyerlere yönelik iki farklı eğitim gerçekleştirildi. Av.Nisanur Koruç Kaplan tarafından kadına ve aileye verilen devlet desteklerinin anlatıldığı “Sosyal Destekler ve Kamuya Erişim” hakkında bilgi verildi.

KİTAPÇIK DAĞITILDI

Eğitimin amacı hakkında bilgi veren Av.Kaplan  “Kadınlarımızın kendilerine sunulan olanaklar hakkında daha fazla bilgi sahibi olmasını sağlamak, en doğru destekten yararlanmalarına vesile olmak, bir nebze de olsa yaşadıkları zorlukların hafifletilmesine yardımcı olmaktır. Eğitimi alan kadınlar kendileri için bir ihtiyaç bulunmasa dahi çevrelerinde bu tür desteklere ihtiyacı olanlara yol gösterebileceklerdir.” Eğitimin ardından kadınlara konunun içeriğini anlatan kitapçıklar dağıtıldı.

İKİ İNSAN EĞİTİMİ VERİLDİ

Kartepeli kadınlara İlahiyatçı Ayşegül Pir Soylu tarafından da “İki İnsan” eğitimi verildi. Eğitimde bütünlüklü bir sorgulama ile toplumsal cinsiyet adaleti, tarihte ve günümüzde kadının statüsü, eşitlik ve eşdeğerlilik anlatıldı. Soylu,  “Özümüzde olan Türklük ve arkasından İslam inancımıza göre kadın ve erkek birbirinin eşi olarak yaratılmıştır. Eşler arasında haklar ve sorumlulukların adaletli dağılımıyla hayat, ailenin tüm bireyleri için kolaylaşacaktır” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir