Paylaş

İzmit Belediyesi tarafından, sokak hayvanları ile ilgili vatandaşlardan gelen şikâyetleri değerlendirmek ve çözüme kavuşturmak üzere Belsa Hizmet Binası’nda toplantı gerçekleştirildi

İzmit Belediyesi sokak hayvanlarına yönelik şikâyetlerin artmasının ardından çözüme yönelik çalışmaları değerlendirmek üzere bir toplantı gerçekleştirdi. Toplantıya İzmit Belediyesi Başkan Yardımcısı Sibel Solakoğlu, Zabıta Müdürü Hüseyin Demirkır, Belediye Veteriner Hekimi Gökhan Kılıç, İzmit Kent Konseyi Başkanı Hüseyin Erol, KOHAYDER Başkanı Gonca Çelik Ketenağ ve dernek üyeleri, KOÜ Doğa ve Hayvan Dostu Kulübü Başkanı Hasan Cankut Kırca ve Zabıta amirleri Sami Kamış ve Tanju Tığcı katıldı.

ÇÖZÜM İÇİN FİKİRLER ORTAYA KONDU

Toplantıda ilçe sınırları içerisinde gezinen sokak hayvanlarının mevsimsel barınma ve beslenme ihtiyaçlarının yanında, sokak hayvanlarının şikâyet edilme nedenleri, şikâyetlere yönelik yapılan çalışmalar ile şikâyetleri azaltmayı öngören alternatif çözümleri içeren fikir paylaşımlarında bulunuldu.

Çalıştay havasında geçen toplantıda şikâyet sebeplerinin çeşitliliği, çalışmaların istatikleri, hayvanlarla insanların bir arada yaşamasının önemi, hayvanların insanlara emanet olması yanında insanların hayvanlara karşı sorumluluklarında daha aktif olması gerektiği konuşuldu. Toplantıda belediye ekiplerinin özverili çalışmalarına devam etmesi gerektiği; saldırgan, yaralı veya hasta olan hayvanlara en kısa sürede müdahale edilmesi, hayvanların yaşam şartlarının iyileştirilmesi gibi muhtelif konularda istişareler yapılarak uygulanmak üzere kararlar alındı.

MEVZUATA UYGUN ÇALIŞILIYOR

İzmit Zabıta Müdürlüğü bünyesinde üç ekip olarak hizmet veren görevliler; 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu 6. maddesinde tanımlı “Sahipsiz veya güçten düşmüş hayvanların en hızlı şekilde yerel yönetimlerce kurulan veya izin verilen hayvan bakımevlerine götürülmesi zorunludur. Bu hayvanların öncelikle söz konusu merkezlerde oluşturulacak müşahede yerlerinde tutulması sağlanır. Müşahede yerlerinde kısırlaştırılan, aşılanan ve rehabilite edilen hayvanların kaydedildikten sonra öncelikle alındıkları ortama bırakılmaları esastır” hükmü başta olmak üzere, tüm mevzuata uygun çalışmaya hassasiyet göstermekteler.

VETERİNERLİK MÜDÜRLÜĞÜ TALEBİ

KOHAYDER Dernek Başkanı Gonca Çelik Ketenağ ve KOÜ Doğa ve Hayvan Dostu Kulübü Başkanı Hasan Cankut Kırca, İzmit Belediyesi bünyesine çok ivedi Veteriner Hizmetleri Müdürlüğü kurulması ve veteriner sayısının artırılması konusunda talepte bulundular. Zabıta Müdürü Demirkır, konunun önemini bildiklerini ve sürecin hızlandırılacağını ifade etti.

ÇOCUKLARA HAYVAN SEVGİSİ AŞILANMALI

Toplantının ana teması “Çocuklara Hayvan Sevgisinin Aşılanması” yönünde oldu. Katılımcılar, özellikle çocukların hayvanlara karşı çekimser olduğuna dikkat çekerek; hayvanların yaşamın bir parçası olduğu gerçeği noktasında çocukların bilinçlendirilmesi gerektiği ve bir adım öteye geçilerek başta çocuklar olmak üzere her kesime hayvan sevgisinin aşılanması gerektiği üzerine müzakerelerde bulundular.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir