Paylaş

Kadınların fırsat eşitliğinden tam ve etkin şekilde yararlanması, sosyal haklarının iyileştirilmesi ve iş yaşamında daha etkin bir şekilde yer almaları konularında farkındalık yaratmak amacıyla kutlanan 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde; toplumumuzun mihenk taşı kadınlarımızın bu özel gününü kutluyorum.

Kadınların toplumun her alanında tam ve eşit imkanlarla katılımlarını sağlamak adına geçmişten bugüne kadar ülkemizde önemli çalışmalar gerçekleştirilmiştir. Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK öncülüğünde Cumhuriyetimizin kuruluşuyla kadınlara seçme ve seçilme hakkı bir çok Avrupa ülkesinden önce verilmiş, bu doğrultuda modern Türkiye’nin kurulması yönünde önemli bir adım atılmıştır. Tarih boyunca başarıdan başarıya koşan kadınlarımız ürettikleri projeler, gerçekleştirdiği çalışmalarla her dönemde gurur kaynağımız olmuşlardır.

Bir toplumda ekonomik üretkenliği ve dinamizmi etkileyen en önemli faktörün işgücüne katılım ve kadınların bu oran içerisinde her geçen gün daha etkin bir şekilde var olmaları gerektiğine olan yürekten inancımızla; gelişen teknolojiyle yaşam kalitesinin yükselmesi ve kadınlarımızın eğitim seviyelerinin artması, politikadan sanata her alanda yer almaları, güçlü bir ekonomi için konumlarını başarılı bir şekilde temsil etmeleri bizleri daima mutlu etmektedir. Kadınların sosyo-kültürel ve ekonomik hayatın içinde olması toplumların gelişmesinde en önemli faktörlerden biridir. Gebze Ticaret Odası olarak bizler bu anlamda, Odamız bünyesinde gerçekleştirdiğimiz girişimcilik eğitimlerimizden yaklaşık 3.000 kadın girişimciyi yararlandırarak, farklı sektörlerde kendi işlerini kurmalarına, iş dünyasında daha fazla yer almalarına ve istihdama katkı sağlamalarına destek olmanın haklı gururunu yaşamaktayız.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde dünyanın dört bir köşesinde kimi zaman zor koşullarda görevlerini başarıyla ve özveriyle yürüten, aynı zamanda ev ve çocukların eğitim işlerini de birlikte sürdüren kadınlarımızın potansiyellerinin farkında olarak çalışmalarını arttıracaklarına inanıyor, başarılar diliyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir