Paylaş

CHP Başiskele Kadın Kollarının 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü kapsamında düzenlediği etkinlikte Cumhuriyet tarihimizin en önemli kadın figürlerine canlandırarak yeniden hayat verdi.

CHP Başiskele Kadın Kolları, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününe kapsamında bir etkinlik gerçekleştirerek Cumhuriyet tarihimizin önemli kadın figürlerini yeniden canlandırdı. Gerçekleştirilen Etkinliğe İl Kadın Kolları Başkanı Songül Kaya, Başiskele İlçe Başkanı Anıl Acurman, İlçe Kadın Kolları Başkanı Elif Şamba yöneticiler ve parti üyeleri katılım sağladı. Etkinlikte partililerin duygusal anlar yaşaması da gözlerden kaçmadı.

HERŞEY KADININ ESERİDİR

Düzenlenen etkinliğin açılış konuşmasını yapan İlçe Kadın Kolları Başkanı Elif Şamba; “Kadınlar toplumun en önemli halkasıdır. Kadın varsa o toplum ileridir. Kadın varsa o toplum medenidir. Kadın varsa toplum üretkendir.
 Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi; ‘Dünyada gördüğünüz herşey kadının eseridir’ Bu yüzden biz kadınlar çiçek verip günü kutlanıp sevindirilen kadınlar değil, haklarımız için mücadele eden kadınlar olmalıyız.”dedi.

EN KADINLAR KONUŞMALI

Şamba’nın konuşmasının ardından söz alan Başiskele İlçe Başkanı Acurman, “Kadın, doğadır, kadın can verendir kadın doğuştan emeğin temsilcisidir. Üstümdeki renkler toprağın, yeşilin yani doğa ananın renkleridir. Topraktan toprağa emek olan kadının, yaratan annenin renkleridir. Kadının emek sömürüsünü de en çok kadınlar, sizler konuşmalı haykırmalısınız. Başkalarının ve en çok da erkeklerin sizin adınıza konuşmalarına gerek yoktur. Biz erkekler naçizane kutlu mücadelenizin yoldaşı olabiliriz.” dedi.

TOPLUMSAL CİNSİYET HAKSIZLIKTIR

Günümüzde toplumsal cinsiyetin işleyişi ciddi bir haksızlıktır. Hepimiz kızgın olmalıyız. Öfkenin olumlu bir değişim yaratma konusunda uzun bir geçmişi vardır, ancak kızgın olmanın yanı sıra, umutluyum çünkü insanların kendilerini daha iyi bir dünya için yeniden yaratma yeteneğine derinden inanıyorum. Ve işte mücadelemiz böyle başlayacak. Kızlarımızı farklı yetiştirmeliyiz. Oğullarımızı da farklı yetiştirmeliyiz.

EN BÜYÜK DESTEKÇİSİ BİZİZ

Acurman; Televizyon ekranlarından salonlara, kadına biçilen roller hep evcil figürler olarak yansıtılmaktadır. Kadın kısmı evde oturur iş yapar düşüncelerine sob vermeliyiz. . 14 yaş üstünde olup evlerinde oturan 20 milyon kadının düşüncesini sokağa ve kadınlarımızın emeğini ekonomiye sizler katacaksınız. Bu toplumun mimarları sizlersiniz ve kadınlarımızın hakkı olanı alması için bu mücadelenin en büyük destekçisi bizler olacağız” dedi.

KAHRAMAN KADINLAR CANLANDIRILDI

Konuşmaların ardından Başiskele Kadın Kolları üyeleri tarafından Milli mücadelede rol almış kadınların canlandırıldığı bir gösteri yapıldı. Yapılan bu canlandırmada kadın partililer, Nene Hatun, Halide Edip Adıvar, Kara Fatma, Afife Jale, Keriman Halis, Sabiha Gökçen, Rahşan Ecevit, Türkan Saylan, Bahriye Üçok, Leyla Atakan rollerine girdi. Aynı zamanda İlçe yönetiminden Duygu Ekici’nin çocuk gelinleri, ardından da geçmiş dönem ilçe başkanlığı yapmış olan Arif Gökyıldız ise Mustafa Kemal Atatürk’ün canlandırmasını yaparak gösterilerini tamamladı.

KADINLARA HEDİYELER DAĞITILDI

Gerçekleşen gösteride Belma Kapılı ve Sevgi Arslan ‘Kadın’ temalı şiirleri okumasının ardından partili kadınlara bir sürpriz de yapıldı. Kadın kolları üyelerinin kendi el emekleri ile hazırladıkları magnetler dağıtılarak katılımcılar için bir çekiliş düzenlendi. Yapılan çekilişte birçok dekoratif eşya ve yine kadınların el emekleri ile yaptığı birçok ürün hediye olarak partili kadınlara sunuldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir