Paylaş

KOCAMAN “SADECE KUTLAMAYALIM, PROJE ÜRETELİM”

8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle bir mesaj yayınlayan Kartepe Belediye Başkanı Av.M.Mustafa Kocaman, bütün kadınların Dünya Kadınlar Günü’nü kutladı. Kocaman kutlama mesajında sadece kutlamakla yetinilmemesi, aynı zaman da kalıcı katkılar sağlayan projelerin de üretilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Kadın emekçi, kadın doktor, öğretmen, avukat ama hepsinden öte toplumun inşasını gerçekleştiren kişidir. Demokratik, gelişmiş ve refah içinde yaşayan bir toplum için sadece 8 Mart geldiğinde Kadınlar Günü’nü kutlamak yerine onların hayatına kalıcı ve etkili dokunuşlar için neler yapabilirizi düşünmek zorundayız. Tüm kadınların güçlendirilmesi, etkinlik alanlarının genişletilmesi, eğitim, istihdam, sağlık, siyaset, hukuk ve bunun gibi alanlarda eşit fırsatlar ve olanaklardan faydalanabiliyor olmaları amacıyla ciddi çalışmalar yapmamız gerekiyor.

ÇOK ÖNEMLİ İKİ ADIM ATTIK

Görev süremiz içerisinde Kartepe Belediyesi olarak kadınlarımızın istihdamına yönelik ciddi adımlar attık. Girişimlerimiz sonucunda Kocaeli’nde ilk kadın kooperatifi Kartepe Kadın Eli Üretim ve İşletme Kooperatifi (KARKAD) kuruldu. Kooperatif sayesinde Kartepeli kadınlar üretime katkı verirken, aile ekonomisine ve kültürümüzün yaşatılmasına da destek vermektedirler.

KARKAD VE KADIN ÜRETİCİLİLER

Kadınlarımızın istihdamına yönelik diğer projemiz de Kartepe Belediyesi-Kartepe İlçe Milli Eğitim ve İŞKUR İl Müdürlüğü ile yaptığımız proje kapsamında Kartepeli kadınların meslek sahibi olmasının yanı sıra ürettiklerini satarak ev ekonomisine de katkıda bulunmaları ve bu üretimlerini Kartepe Gönül Bağı Mağazası’nda ihtiyaç sahipleri için kullanılarak değerlendirmesi oldu.

Tabi ki bunlarla tüm kadınlarımızın sorunları çözülmüş olmayacak. Ama attığımız adımlarla örnek olup, daha çok kadına ulaşılmasına vesile oluyoruz. Mevcut kadın projelerimizi geliştirerek, yeni farklı ve özgün projelerle daha çok kadınımıza ulaşmak, hayatlarına dokunmak için çalışmalarımızı sürdüreceğiz. 

Bu vesileyle güzel ülkemizde ve dünya üzerindeki tüm kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyor; kadınların, çocukların, hayvanların şiddetten uzak insanlığa ve vicdana uygun şartlarda, mutlu bir dünyada yaşamaları temennisiyle saygılarımı sunuyorum.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir