Paylaş

Emek Partisi Kocaeli İl Başkanı Arzu Erkan: Dayanışma duygularıyla ABD halkının ırkçılığa ve eşitsizliğe karşı verdiği mücadeleyi selamlıyoruz. 
Emek Partisi (EMEP) Kocaeli İl Başkanı Arzu Erkan, ABD’de siyah George Floyd’un polis tarafından boğularak öldürülmesinin ardından başlayan direnişle ilgili yaptığı açıklamada, “Dayanışma duygularıyla ABD halkının ırkçılığa ve eşitsizliğe karşı verdiği mücadeleyi selamlıyoruz” dedi.

ABD’de siyah bir emekçinin ayrımcılığa maruz kalması, sokakta saldırıya uğraması ve polis tarafından öldürülmesinin nadir görülen vakalardan olmadığını vurgulayan Erkan, “‘Olağan suçlu’ kategorisindeki yerleri hiç değişmeyen siyahlar hem ikinci sınıf vatandaş muamelesi görmekte, en kötü işlerde çalışmakta hem de yolunda gitmeyen her şey için günah keçisi ilan edilmektedir. 19. yüzyılda yasal olarak kaldırılan ırkçılık, siyahlar ve göçmenler için hala toplumsal hayatın can acıtıcı bir parçasıdır. ABD egemen sınıfları emekçileri ırklarına, dinlerine, milletlerine göre ayırmakta, bölmekte birbirlerine düşmanlaştırarak yönetmektedir” dedi.

“ABD HALKI IRKÇILIĞA, EŞİTSİZLİĞE, İŞSİZLİK VE YOKSULLUĞA KARŞI SOKAĞA ÇIKTI”


“Fırsatlar ülkesi” diye adlandırılan ABD’deki derin eşitsizliğin, Kovid-19 pandemisiyle daha fazla açığa çıktığını vurgulayan Erkan, şunları söyledi:

“Sürü bağışıklığı yönteminin en acımasızca uygulandığı ve bunun sonuçlarının sağlık ve sosyal güvenlik sisteminin emekçiler aleyhine çökertilmiş olması nedeniyle çok ağır biçimde yaşandığı ülkede salgın halk için bir felaket olmuş ama aynı zamanda tepki ve öfke de patlayacak bir noktaya kadar birikmiştir. George Floyd’un bir polis tarafından öldürülmesi bu koşullarda gerçekleşti ve ‘nefes alamıyorum’ diyen ABD halkı ırkçılığa, eşitsizliğe, işsizlik ve yoksulluğa karşı sokağa çıktı. ABD Halkının öfkesi ve sokağa çıkması başka ülkelere de yayılıyor. Britanya, Almanya, Fransa’da da emekçiler sokaklarda.”

“DÜNYA EMEKÇİLERİ SUSMUYOR”


2011 yılında birbiri peşi sıra gerçekleşen halk eylemlerinin ikinci dalgasının 2019 yılının sonbaharında başladığın, pandemi ile birlikte geriye çekilmiş olduğunu hatırlatan Erkan, “ABD emekçilerinin hareketi eş zamanlı olarak başka ülkelerdeki emekçileri de etkiliyor, onlara cesaret veriyor. Dünya emekçileri susmuyor. Kapitalist sömürüye, polis baskısına, diktatörlüklere, eşitsizliğe karşı her yoldan direniyor. Dünya meydanlarını ısıtıyor, şalterleri indiriyor” dedi.

“IRKÇILIĞA VE EŞİTSİZLİĞE KARŞI VERİLEN MÜCADELEYİ SELAMLIYORUZ”


Zulme karşı ayağa kalkan halkların yanında olduklarını vurgulayan Erkan dayanışmayla ilgili şu ifadeleri kullandı:

“Bu öfke emperyalist-kapitalist sistemedir. Biz de dünyadaki emekçi kardeşlerimizle dayanışma içinde bu hareketi selamlıyoruz. Halkların kardeşliği, işçi sınıfının birlik ve mücadelesinin ırkçılık ve faşizmi yeryüzünden sileceği ve kapitalizmin alaşağı edeceğini biliyoruz. Dayanışma duygularıyla ABD halkının ırkçılığa ve eşitsizliğe karşı verdiği mücadeleyi selamlıyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir