Paylaş

KOCAELİ KARAMÜRSEL’DE İNSAN HAYATI VE DOĞA HİÇE SAYILIYOR

CHP Kocaeli Milletvekili ve Parti Meclisi üyesi Tahsin Tarhan, aralarında CHP Karamürsel İlçe Başkanı Suat Ülkü ve CHP İl Yöneticisi İsmet İşeri’nin de bulunduğu kalabalık bir partili heyetle Karamürsel İlçesi Yalakdere ve Kızderbent Mahallelerinde incelemede bulundu, bölgede yaşanan ve insan hayatını tehdit eden çevre sorunlarını yerinde inceledi. Tarhan’a göre “Kurban Bayramının 1. ve 2. günü 100’den fazla vatandaşın içme suyu şebekesinden zehirlenmesiyle sonuçlanan olay kamuoyuna yansıtıldığı üzere kurban atıklarının derelere atılması neticesinde oluşan münferit bir kirlilikten ibaret değil. Asıl sorun bahsi geçen mahallere içme suyu temin eden tesislerin yetersizliği. Halkı rahatsız eden ikinci mesele ise yapımı planlanan taş ocağı kırma ve eleme tesisi. Taşocağının hizmete açılması durumunda bölgedeki tarım ve hayvancılık olumsuz etkilenecek. Ayrıca zaten yetersiz olan içme suyu kaynakları tümüyle kullanılmaz hale gelecek.”

Alt Yapı Yetersiz

Bilindiği üzere temiz suya ulaşma bir insan hakkıdır. Pandemi günlerinde temiz suyun önemi daha da artmakta. Ayrıca Kocaeli’nde su musluktan içilir sloganını kullanmakta yetkililer. Temiz su ihtiyacı karşısında mevcut durumun yetersizliğine dikkat çeken Tarhan sözlerine şu şekilde devam etti:

“Bölge halkıyla konuştuk, kirliliğe konu dere yataklarında inceleme yaptık. Karşılaştığımız manzara çok üzücü. Kalıcı tedbirler alınmazsa vatandaşlarımızın kirli su nedeniyle yeniden sağlık sorunları yaşaması da olasılık dahilinde. Çünkü alt yapı yetersiz. Yalakdere, Taşağıl, Valideköprü, Semetler, Kızderbent ve Hayriye mahallelerine su veren Valideköprü Arıtma Tesisi yeterince su çekemiyor. İhtiyacın altında kalan su talebi artezyen kuyularından sağlanan suyla karşılanmakta. Ancak kuyulardan su pompalanması sağlıklı değil. Kurban Bayramında bir benzeri yaşandığı üzere daha üst kotlardan kanalizasyon suyu kuyu suyuna karışabiliyor. Vatandaşlarımızın zehirlenmesine yol açan asıl neden bu şebeke suyuna karışan kuyu suları. Dahası Akçat ve Avcı köylerinde kurulan fosseptik toplama kuyularının kapasiteleri de yetersiz. Su kullanımının yoğun olduğu günlerde bu kuyular da dolarak dereye akıyor. İçme suyunun bir kısmı dereden çekildiği için şebeke suyu kirlenmekte. Buradan yetkilileri göreve çağırıyorum. Başka mağduriyetler yaşanmaması için bölgeye hizmet veren arıtma tesisinin ve fosseptik toplama kuyularının yenilenmesi gerek.”   

Taşocağı İnsan Hayatını ve Tarımı Tehdit Ediyor

Bölgedeki vatandaşlarımızın sağlıklı bir çevre içinde yaşama hakkını tehdit eden ikinci önemli sorun yapılması planlanan taş ocağı. DSİ Bölge Müdürlüğü Karadere ve Kınalı Barajları için malzeme teminini Karamürsel İlçesi Kızderbent Mahallesinde yeni bir taş ocağı kurarak karşılamaya karar verdi. Taş ocağı için seçilen yerin yanlışlığına dikkat çeken Tarhan’a göre;

“Bölge halkı taş ocağına karşı. Çünkü açılması planlanan taş ocağı sahası ile mahalle arasındaki mesafe sadece 800 metre. Yaklaşık 50 hektar arazide 4 yıl boyunca faaliyet gösterecek ve 600 bin ton taş işlemesi beklenen taş ocağı toz, hava ve gürültü kirliliği nedeniyle bölgedeki yerleşimi ve tarımı olumsuz etkileyecek. İlgili alanda halihazırda çalışır durumda olan iki taş ocağı varken yeni bir tesisin tarım arazileri ve yerleşim alanlarının ortasına kurulmak istenmesini anlamak mümkün değil. Taş ocağı yatırımı su kirliliği meselesiyle birlikte düşünüldüğünde durum daha vahim hale geliyor. İnsanlarımız temiz suya ulaşamıyor. Ayrıca havası ve toprağı kirlilik tehdidi altında.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir