Paylaş

Gölcük Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer, asrın felaketi 17 Ağustos Gölcük Depremi’nin 21.yıl dönümü nedeniyle yaptığı açıklamada: “Depremin izlerini silerek artık geleceğe umutla bakan bir Gölcük var” dedi. Başkan Sezer ayrıca yapımına başlanacak projelerle ilgili de bilgi verdi.

Gölcük Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer, asrın felaketi 17 Ağustos Gölcük Depremi’nin 21.yıl dönümü nedeniyle yaptığı açıklamada: “17 Ağustos 1999 tarihi, deprem gerçeğinin ülke genelinde anlaşılması açısından bir milattır. Bizler ve ülkemiz, 45 saniye gibi kısa bir sürede büyük acılar yaşanmasının sonrasında deprem gerçeğini öğrenmiş oldu. Asrın felaketi olarak nitelendirilen ülke tarihimizin en büyük depreminin üzerinden bugün itibariyle de 21 yıl geçti. Bu 21 yıllık süre zarfında ilçemizde konut açığı giderilirken, sosyal ve kültürel açıdan gelişim her yıl artarak devam ediyor. Bugün geleceğe umutla bakan, depremin izlerini silmiş bir Gölcük’te hemşehrilerimiz, yaşamını sürdürüyor. Deprem öncesinde ilçemizin nüfusu 80 binken, deprem sonrasında bu nüfus 55 bine geriledi, bugün ise 170 binlere kadar yükseldi. Bu durum Donanma Komutanlığıyla, Tersanesiyle, Ford Fabrikası ve diğer sanayi kuruluşlarıyla, sosyal ve kültürel alanlarıyla, Gölcük’ün tekrardan ve daha fazla bir şekilde çekim merkezi olduğunu gösteriyor” dedi.

TÜRKİYE’YE ÖRNEK PROJELER

Gölcük’te ağır hasarlı olup yıkılmayan binamız yok diyen Başkan Sezer: “Geldiğimiz süreçte ilçemizde birkaç alanda kentsel dönüşüm yapıldı. Eski Sanayi Sitesi’nin bulunduğu alanda Türkiye’ye örnek bir projeyle kentsel dönüşüm gerçekleştirildi. Çevre Şehircilik Bakanlığı iş birliğiyle Yeni Sanayi Sitemiz kuruldu. Onun haricinde deprem bölgesi ilan edilen Denizevler Mahallesi için de kentsel dönüşüm projesi hayata geçti ve 541 konut, 14 dükkan ve 1 camiden oluşan Sivritepe Konutları tamamlandı. Vatandaşlarımız yeni yapılan konutlarına taşındılar. Çarşı merkezde, eski ve çarpık bir yapılaşmanın olduğu 50 dönümlük alan üzerinde de Gölcük’ün çehresini değiştirecek kentsel dönüşüm projesi üzerinde Çevre Şehircilik Bakanlığı ile çalışmamız devam ediyor” dedi.

MİLLET BAHÇESİNİN İHALESİ 18 AĞUSTOS’TA

Gölcük’te yapımına başlanacak millet bahçesi projesiyle ilgili de bilgi veren Başkan Sezer: “Bir dönem enkaz döküm sahası olarak kullanılan, Gölcük Belediyesi Rahvan At Yarışı Tesisleri’nin altında, Koray Aydın Parkı’nın hemen üstünde, Örcün Mahallesi sınırları içinde yer alan Gölcük Millet Bahçesi’nin yapım ihalesi 18 Ağustos günü yapılacak. 56.000 m2 alana sahip olacak olan millet bahçemiz, doğal zenginlikleriyle, insanlarımızın nefes alacağı bir yaşam alanı olacak” dedi.

PROJELER HAKKINDA BİLGİ VERDİ

Başkan Sezer açıklamasının devamında: “Gölcük’ün ekonomik, sosyal ve kültürel açıdan gelişimini sağlayacak alışveriş merkezi, Değirmendere Kuruçeşme sahiline yapacağımız tekne bağlama ve sosyal yaşam alanları, sokak hayvanları rehabilitasyon merkezi, kadınlarımıza ve gençlerimize yönelik sosyal, kültürel eğitim merkezleri, meyve ağaçları dikeceğimiz Elmalı ve Narlı Park gibi birçok projemizi de hayata geçiriyor, çalışmalarımızı da sürdürüyoruz” dedi. 

DEPREM GERÇEĞİNİ ASLA UNUTMAYACAĞIZ

Başkan Sezer son olarak: “Tabii bunun yanında Gölcük çok acılar yaşamış bir kent. İnsan hayatı açısından 45 saniye çok kısa bir süredir ama biz Gölcüklüler açısından asla unutulamayacak anlar. 45 saniye içerisinde birçok sevdiğimizi, dostlarımızı, yakınlarımızı yitirdik. Onun için deprem gerçeğini hiçbir zaman unutmamalıyız ve gereken dersleri almalıyız. Biz biliyoruz ki insanları deprem değil, güvensiz yapılar öldürür. Ben bu duygu ve düşüncelerle bu büyük felaketin 21.yılında hayatını kaybeden hemşehrilerimize ve tüm deprem şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. O gece yaralanan ve bugün hala depremin olumsuz hatırasını yaşayan insanlarımıza da sağlıklı uzun ömürler diliyorum” diyerek açıklamasını noktaladı.

Haber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.