Paylaş

CHP Kocaeli Milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi Tahsin Tarhan, CHP Kocaeli İl Yöneticisi İsmet İşeri, Gölcük İlçe Başkanı Fikret Gürel, İlçe Yöneticileri ve Belediye Meclis üyeleriyle birlikte Türk Harb-İş Sendikası Kocaeli Şubesi başkanı Korkut Gökbayrak, Gölcük Halk Platformu sözcüsü Ahmet Çoşkun, Türkiye Muhtarlar Derneği Gölcük Şubesi Başkanı Bilge Saral ve Gölcük Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Necmi Kocaman’ı ziyaret etti. Ayrıca bölge esnafıyla da görüş alışverişinde bulunan ilgili heyet halkın sorunlarını dinledi, tespit ve değerlendirmelerde bulundu.

Sorunlar Dağ Gibi, Yöneticiler İlgisiz

Vatandaş ve sivil toplum liderlerinden Gölcük’ün sorunlarını dinleyen Tarhan sözlerine şu şekilde devam etti:

“Vatandaşlar çözülmeyen ve etkisi her geçen gün daha da kronik hale gelen sorunlardan dertli. En başta Covid-19 ile mücadele sürecine değinmek yerinde olacaktır. Tüm Türkiye’de olduğu üzere Gölcük’de de öncelikli gündem pandemi. Ama ne yazık ki ihmal fazla. Virüs taşıyan vatandaşlar karantina süreçlerine sıkı sıkıya uymuyor. Bu konudaki denetimler ise yetersiz. Aslında karantinada olması gereken kişileri sokakta, çarşıda, pazarda görebiliyoruz. Bu vesileyle vatandaşlarımızı bir kez daha uyarıyor ve yöneticileri de halk sağlığı konusunda daha titiz davranmaya çağırıyorum.”  

“Gölcük Kocaeli’nin pek çok diğer yöresi gibi çok ciddi altyapı sorunlarıyla karşı karşıya. Kentte hem merkezi hükümetin hem de Büyükşehir’in yatırımları yetersiz. İhmal edilmiş bir bölge Gölcük. Oysa 17 Ağustos depreminden en fazla zararı bu coğrafya almıştı. Buna rağmen kentsel dönüşüm konusunda ciddi hiçbir adım atılmış değil. Otopark sorunu da vatandaşları mağdur ediyor. Uzun süreden beri otopark yatırımı yapılmadığı için kent içinde trafik akışı sağlıklı değil. Bu durum da yaşam kalitesini aşağıya çekiyor.

Su, Kanalizasyon ve Temel Hizmetler

Gölcük’teki mağduriyetin düzeyini anlayabilmek için en temel hizmetlere bakmak gerekli. Temiz ve ucuz bir şekilde suya ulaşma konusunda sorunlar yaşandığına dikkat çeken Tarhan’a göre; 

“2020 Türkiye’sinde, Türkiye’nin sanayi başkenti Kocaeli’nin Gölcük ilçesinde hala köylerde kanalizasyon yok. İnsanlar kuyulardan su çekiyor. Pislik derelere akmakta. Dereler insan sağlığını tehdit ediyor. Özellikle Beyoğlu Selimiye deresine akan kanalizasyon çevreyi kirletmekte ve insan sağlığını tehdit etmekte. Bu konularda tedbir alması gereken İSU ise sessiz. Köylüden su parası toplayan Kocaeli Su ve Kanalizasyon İdaresi gerekli altyapı yatırımlarını yapmıyor. Suyla ilgili sorunlar bu kadarla da sınırlı değil. Bölgede çok sayıda su fabrikası var. Vatandaşlarımız fabrikaların denetlenmediği ve şişelenip satılan suyun insan sağlığını bozacak kadar kirli olduğunu iddia ediyor. Yetkileri önlem almaya ve sorumluluklarının gereğini yapmaya davet ediyoruz”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir