Paylaş

Kocaeli Üniversitesi Rektörü Sadettin Hülagü’nün senato toplantısından sonra yaptığı açıklamalarla Tıp Fakültesi dışında tüm fakültelerde güz döneminde eğitimin online olarak devam edeceği netlik kazanmış oldu. Her ne kadar uzaktan eğitim öğrenci sağlığı açısından iyi bir önlemde olsa derslerin ve sınavların yapılacağı online sistemin yetersizliği göz ardı edilemez. Sınavların sağlıklı yapılabilmesi için sorunsuz bir altyapı oluşturulması ve erişimi olmayan öğrenciler için tablet veya bilgisayar desteği sağlanması çok acil bir talep olarak karşımızda duruyor.

Yapılan toplantılardan bir de harçların zamlı hali ile karşılaşmış olduk. Kriz koşullarında temel ihtiyaçlarımızı zar zor karşılarken harç ücretlerine zam yapılması bizlerin sırtına ayrıca bir yük olmuştur. Alınması gündemde olan harçların nereye harcanacağı, ne gibi giderler için kullanılacağı belirsizliğini korumakla birlikte yapılan zamların dikkat çekici derecede fazla olması bizlerin ve ailelerimizin sırtında ağır bir yük oluşturmaktadır. Online eğitimde her öğrencinin neredeyse aynı eğitimi alacağı düşünüldüğünde harç sisteminin gereksizliği gözler önünde olan bir gerçektir. Pandemi koşullarında üniversitemizin açılmayacağı ve giderlerin neredeyse hiç olmayacağı bir dönemde öğrencilerden harç toplamak, eğitim başlığı altında soygun yapmaktan başka bir şey değildir.

‘BİZLERE BU HARÇLARI ÖDEMEK ZORUNDA BIRAKTIRAN BİR EĞİTİM SİSTEMİ KABUL EDİLEMEZ’

Ekonomik krizin daha da derinleştiği ve krizin yükünün emekçi ailelerin sırtına yüklendiği bir dönemde bizlere bu harçları ödemek zorunda bıraktıran bir eğitim sistemi kabul edilemez.  Covid-19 sürecinde yaşanan ekonomik sıkıntıları öğrencilerinin sırtına yüklemeye çalışan bir üniversite yönetimi kabul edilmemelidir. Paralı eğitim biz öğrencilerin karşısındaki en büyük sorundur.

Parasız, bilimsel ve demokratik bir eğitim mücadelesinde sen de bize katıl! Emek Gençliği olarak tüm öğrencileri harçların kaldırılması ve sağlıklı eğitim hakkı için mücadele etmeye çağırıyoruz.

Haber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir