Paylaş

Büyükşehir’in yeni baştan tasarlayacağı Yürüyüş Yolu’nda yapılacak çalışmayla Hürriyet Caddesi araç trafiğine kapanacak ve yayalar için geniş kamusal alanlar oluşturulacak

Yürüyüş Yolu baştan sona yeniden yapılacak

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, İzmit merkezde bulunan Yürüyüş Yolu’nda yapılacak değişiklikleri düzenlenen programla duyurdu. Kocaeli Kongre Merkezi’nde düzenlenen lansman toplantısında konuşan Başkan Büyükakın, Yürüyüş Yolu’nun tarihi ve kültürel mirasa sadık kalınarak yeniden düzenleneceğini vurguladı. İnsanların mutlu bir şekilde yürüyecekleri odak noktaları oluşturacaklarını söyleyen Başkan Büyükakın, çalışmanın esnafı mağdur etmeden en kısa sürede tamamlanacağını kaydetti.

BASIN MENSUPLARI YOĞUN İLGİ GÖSTERDİ

Lansman toplantısına Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’ın yanı sıra Genel Sekreter Balamir Gündoğdu, Genel Sekreter Yardımcıları, Büyükşehir bürokratları ve çok sayıda basın mensupları katıldı. Projenin mimarı Mucip Ürger bir sunum gerçekleştirirken basın mensupları söz alarak projeye yönelik görüşlerini aktardı. Sunumu beğendiklerini ifade eden basın mensupları proje için Başkan Büyükakın’a teşekkür ederken projeyle ilgili düşüncelerini paylaştı.

YENİ BİR YÜRÜYÜŞ YOLU YAPILIYOR

Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Başkan Büyükakın, Yürüyüş Yolu’nu yenilemediklerini aksine yepyeni bir Yürüyüş Yolu yaptıklarını vurguladı. Yürüyüş Yolu’nda kot farkının indirileceğini ve araç yollarının da yükseltilerek eşit seviyeye getirileceğini ifade eden Başkan Büyükakın, Hürriyet Caddesi’nin trafiğe kapatılırken Cumhuriyet Caddesi’nde trafik akışının daha kontrollü bir şekilde trafiğe açık olacağını söyledi.

3 ETAPLI ÇALIŞMA YAPILACAK

Esnafın durumuyla ilgili konuşan Başkan Büyükakın, “Esnafımızın mağdur olmaması için 3 etaplı bir çalışma yürüteceğiz. Çalışma süresince esnafımızın işine engel olmamak için kaldırımları hızlı bir şekilde yapacağız. Gece-gündüz çalışarak 8 ay gibi bir zamanda projeyi tamamlamayı planlıyoruz” şeklinde konuştu. Ambulans ve itfaiyenin geçiş güzergahının da bulunacağını vurgulayan Başkan Büyükakın, yük indirme-bindirme için düzenlemeler yapılacağını belirtti.

HÜRRİYET CADDESİ ARAÇLARA KAPANIYOR

Projenin sunumunu yapan mimar Mucip Ürger, Yürüyüş Yolu’nun Kocaeli’nin en özgün kamusal alanı olduğunu vurguladı. Yürüyüş Yolu’nda kamusal alanın 26 bin metrekareden 36 bin metrekareye çıkarılacağını belirten Ürger, “Hürriyet Caddesi’nin tamamen yayalaştırılacağını ifade etti. Fevziye Camii, Yeni Cuma Camii ve Meslek Lisesi önü bizim için önemli olduğundan 3 ana ve 3 alt odak olarak belirledik. Daha küçük odak noktalarımız da olacak” dedi.

AĞAÇLAR VE TARİHİ DOKU KORUNACAK

Projede ağaçların ve tarihi dokunun korunmasına özellikle dikkat ettiklerinin altını çizen mimar Ürger, “Yürüyüş Yolu’na kaldırılabilir sergi alanları yerleştirilecek. Vatandaşların dinlenebileceği alanlar oluşturulacak. Çocuk alanları oluşturarak ailelerin burada daha fazla vakit geçirilmesi hedefleniyor. Meslek Lisesi önündeki kısımda Hereke desenli bir yer kaplaması olacak. Ücretsiz Wi-fi sunulan çalışma ve dinlence alanları oluşturacağız” dedi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir