Paylaş

Emek karşıtlığı devlet politikası haline getiriliyor

Hükümet, arka arkaya aldığı kararlarla emekçinin kıdem tazminatı gibi kazanılmış haklarını geriletmeye, gasp etmeye yönelik girişimlerde bulunmakla kalmıyor, işçinin üretimden gelen gücüne de el koymaya çalışıyor.

Petrol-İş Sendikası’na bağlı Şişecam’ın Mersin ve Adana’daki fabrikalarında bugün başlatacağı grevin Cumhurbaşkanı Kararı’yla 60 gün ertelenmesi, bu durumun son örneğidir. Karara gerekçe olarak grevin, “genel sağlığı ve millî güvenliği bozucu nitelikte” olduğunun gösterilmesi ise özellikle COVİD-19 salgını sonrası sivil toplumun, meslek örgütlerinin susturulması için kullanılan argümanla aynı amacı taşımaktadır.

AKP iktidarı döneminde toplam 17 grev yasaklanmıştır. 40 bin işçiyi temsil eden Petrol-İş’in 2014 ve 2018’deki grev kararları da aynı gerekçeyle ertelenmiştir. Milli güvenlik gerekçesi, işçi hareketini durdurmak için kullanılan bir araca dönüştürülmüştür.

İstanbul İşçi Sendikaları Şubeler Platformu (İİSŞP) olarak, iktidarın uygulamalarının karşısında olduğumuzu, işçinin üretimden gelen gücünün gasp edilmesi karşısında sessiz kalmayacağımızı bildiririz.

TGS ŞUBE BAŞKANI

İstanbul İşçi Sendikaları Dönem Sözcüsü

BANU TUNA

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir