Paylaş

Gölcük Kent Konseyi’nin öncülüğünde, 200 sivil toplum kuruluşunun katılımıyla; Ermenistan’ın Azerbaycan’a saldırısını ve işgalini kınama ve can Azerbaycan’a destek vermek amacıyla Anıtpark’ta basın açıklaması yapıldı. Basın açıklamasına; Gölcük Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer, Gölcük Kent Konseyi Başkanı Metin Şentürk, siyasi parti ilçe başkanları ve yöneticileri, ilçedeki sivil toplum kuruluşlarının başkan ve yöneticileri, Azerbaycan’da yayın yapan 4 TV kanalı ve vatandaşların yoğun katılımı ile yapıldı.

SEMA HÜSEYİNOVA’NIN KONUŞMASI DUYGULANDIRDI

Azerbaycan İçtimai TV’nin Türkiye Temsilcisi Sema Hüseyinova program dolayısıyla yaptığı konuşmada çok duygulandığını ve gurur duyduğunu dile getirdi. Vatandaşlardan büyük ilgi gören Hüseyinova’nın konuşmasının ardından bazı vatandaşlar göz yaşlarını tutamadı. Azerbaycan ve Türk Milli Marşların çalınması ile başlayan programda tüm şehitlerimiz için de saygı duruşu da yapıldı.

ERMENİSTAN BARIŞIN ÖNÜNDEKİ EN BÜYÜK ENGELDİR

Ardından ilçede bulunan 200’ün üstünde sivil toplum kuruluşunun imzaladığı metni Gölcük Kent Konseyi Başkanı Metin Şentürk okudu ve şunları söyledi: “Gölcük’teki sivil toplum kuruluşları olarak; Ermenistan silahlı kuvvetlerinin, 28 Eylül 2020 tarihinde Yukarı Karabağ’da ateşkesi ve uluslararası hukuku ihlal ederek ağır silahlarla Azerbaycan sivil yerleşim yerlerini ve askerlerini hedef alan saldırılarını en güçlü şekilde kınıyoruz.

Bu son saldırı; Tovruz’daki saldırılardan sonra, Ermenistan’ın Güney Kafkasya’da barışın ve istikrarın önündeki en büyük engel olduğunu bir kez daha göstermiştir.

Gölcük’teki sivil toplum kuruluşları olarak; uluslararası hukuktan kaynaklanan meşru müdafaa hakkı çerçevesinde işgal altındaki toprakları geri alarak, toprak bütünlüğünü yeniden tesis etmek amacıyla Azerbaycan’ın gerçekleştirdiği operasyonu destekliyoruz.

Dağlık Karabağ bölgesi yaklaşık 30 yıl önce, Ermenistan tarafından işgal edilerek 1500’e yakın Azerbaycan vatandaşı şehit edilmiş, on binlerce insan da evlerini ve topraklarını bırakarak göçe zorlanılmıştır. Bu haksız işgalin sona erdirilmesi için; Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi ve AGİT Minsk Grubu’nu suskunluğunu bozmaya, Azerbaycan’a ait olan toprakların geri verilip, işgalin sona erdirilmesi için çaba sarfetmeye, uluslararası camiayı da, Ermenistan’ın saldırganlığı ve Azerbaycan topraklarını işgali nedeniyle Azerbaycan’ın yanında olmaya davet ediyoruz.

Gölcük’teki sivil toplum kuruluşları olarak; şehit olan Azerbaycanlı kardeşlerimize Allah’tan rahmet, gazilere acil şifa ve can Azerbaycan’a başsağlığı dilerken, milletimizin dayanışma iradesini bir kez daha güçlü bir şekilde vurguluyoruz”.

AZERBAYCAN BİZİM CAN KARDEŞİMİZ

Ardından Azerbaycan TV kanallarının Gölcük Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer ile röportaj yaptı. Başkan Sezer, “Biz bir millet iki devletiz. Azerbaycan bizim can kardeşimiz. Sonuna kadar Azerbaycan devletinin ve milletinin yanındayız, destekçileriyiz” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir