Paylaş

Cumhuriyetin ilan edilişinin 97. yıldönümü tüm yurtta olduğu gibi Dilovası’nda da coşkuyla kutlandı. Önceki gün başlayan etkinlikler Atatürk anıtına protokol tarafından çelenk konulması ile başladı.

KORTEJ YÜRÜYÜŞÜ GERÇEKLEŞTİ 

Bugün ise Kaymakam Mustafa Asım Alkan’ın Dilovası  protokolünü makamında ağırlaması ve tebrikleri kabul etmesi ile başlayan program, daha sonra çeşitli okulların ve vatandaşların da katılımı ile Saat Kulesi’nden başlayan kortej yürüyüşünün Dilovası Belediyesi önüne gelmesi ile son buldu.

Vatandaşların büyük ilgi gösterdiği kortej yürüyüşünde Kaymakam Mustafa Asım Alkan ve Dilovası Belediye Başkanı Hamza Şayir vatandaşlara ve esnafa bayrak dağıttılar.

PROTOKOL HAZIR BULUNDU 

Dilovası Belediyesi önünde son bulan kortejin ardından belediye önünde gerçekleşmesi gereken kutlama programı havanın yağmurlu olması nedeniyle Dilovası Belediyesi Kültür Merkezi’de devam etti. Programa Dilovası Kaymakamı Mustafa Asım Alkan ve Dilovası Belediye Başkanı Hamza Şayir’in yanı sıra siyasi ilçe başkanları, kurum müdürleri, belediye meclis üyeleri, mahalle muhtarları, sivil toplum kuruluşları ve vatandaşlar katıldı.

GELDİKLERİ GİBİ GİDERLER” 

Kültür Merkezi’nde gerçekleşen törende konuşan Kaymakam Alkan, “19. Yüzyılın sonuna gelindiğinde dünya kaynaklarını kontrol etmek isteyen dönemin güçlü devletleri Osmanlı imparatorluğunu yıkmak için bizzat veya piyon devletler vasıtası ile çeşitli hareketlerde bulunmuş ve çeşitli isyanlar çıkartmışlardır. Avrupa’dan Afrika’ya kadar geniş bir alana hükmeden Osmanlı İmparatorluğu elindeki toprakları tek tek kaybetmiş başkenti İstanbul’da işgal edilmiş, padişah ülkeyi yönetemez duruma düşmüş, meclisi mebusan dağıtılmış, askerin silahı elinden alınmış, halk fakir, yorgun ve ümitsiz bir şekilde bırakılmıştır. Mustafa Kemal Paşa 13 Kasım 1918 günü Haydarpaşa garından bindiği istimbot ile yola çıkarken büyük bir kararlılıkla söylediği “Geldikleri gibi giderler” sözü ile Kurtuluş Savaşı’nın ilk işaretini vermişti. 19 Kasım 1919’da Bandırma Vapuru ile Samsun’a geçerek Kurtuluş Savaşı’nın mücadelesine başlamıştır. Kurtuluş savaşını halk ile yürütme kararlığında olan Büyük Önder Amasya Genelgesiyle Türk halkına olan inancını göstermiştir.

“CUMHURİYET” EN DEĞERLİ MİRASTIR 

Kurtuluş Savaşı’nın kazanılmasından sonra Türk milletinin karakterine en uygun olan Cumhuriyet rejimi 29 Ekim 1923 tarihinde ilan edilmiştir. Cumhuriyet Rejimi halkın yönetim hakkına sahip olduğu yönetim şeklidir. Büyük Önder Atatürk ortaya koyduğu “Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir” ilkesi devletimizin temelini oluşturmaktadır. Cumhuriyetimizin sunduğu en büyük kazan Türk toplumunun ulus olma bilincine kavuşturması ve bireyi yurttaş konumuna yükseltmesidir. Bir çağdaş yönetim şekli olan Cumhuriyet getirdiği insan odaklı yönetim anlayışı, kurumsal yapısı ve özgür düşünce sayesinde Türk insanın ufkunu genişletmiş, ekonomi, eğitim, sosyal ve kültürel alanda atılımlar sağlanmıştır. Kadınlarımızın okuması meslek sahibi olması ve ülkemizin kalkınmasında önemli rol almıştır. Bu nedenle Cumhuriyet Türk milletine bırakılmış en değerli miras ve korunması gereken en önemli değerdir. Bu yolda bizlere düşen görev büyük mücadelelerle kurulan fedakarlıklarla kurulan Türkiye Cumhuriyetini müdafa ve muhafaza etmektir.

ŞEHİTLERİ UNUTMADI 

Bu düşüncelerle birlikte değerli Dilovalı vatandaşlarımızın Cumhuriyet Bayramını kutluyor, Cumhuriyetimizin kurucusu olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere ülkemiz ve milletimiz canını ortaya koyan tüm şehit ve gazilerimizin manevi huzurunda saygıyla eğiliyorum” dedi.

ÖĞRENCİLER ÖDÜLLENDİRİLDİ 

Kaymakam Alkan’ın konuşmasının ardından başlayan kutlama töreninde öğrencilerin okudukları şiir ve okul korosunun Cumhuriyet Marşını seslendirmesinin ardından okullar arası düzenlenen kompozisyon, resim, şiir yarışmalarında dereceye giren birinci ikinci ve üçüncülere ödülleri Kaymakam Alkan ve Başkan Şayir tarafından takdim edildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir