Paylaş

Elektrik Piyasası Kanun Teklifi TBMM’de görüşülmeye devam ediliyor. Getirilen teklifin 12 inci maddesi BOTAŞ’ın doğal gaz alım ihalelerini Kamu İhale Kanunu dışına çıkarmakta. Konu hakkında açıklamalarda bulunan CHP Kocaeli Milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi Tahsin Tarhan’a göre, “Bu teklif 11. ve 12. maddeler bakımından yeni bir doğalgaz piyasası yaratıyor. Tüm doğalgaz ihaleleri ve BOTAŞ’ın tüm ihaleleri kamu denetiminden kaçırılıyor. Yapılmak istenilen değişiklik BOTAŞ’ın tabutuna çakılan son çividir. Böylelikle kurumun 2017’de Varlık Fonu’na devredilmesiyle başlayan yok oluşu süreci hızlanacak.”

BOTAŞ İflasın Eşiğinde

BOTAŞ’la ilgili düzenleme, BOTAŞ neden bu halde sorusunu gündeme yeniden taşıdı. BOTAŞ’ın borç ve zararındaki aşırı artışa dikkat çeken Tarhan sözlerine şu şekilde devam etti: “1974’de kurulan ve yakın tarihe kadar en karlı ve en verimli KİT’lerden biri olan BOTAŞ AKP iktidarı sayesinde çöküşün eşiğine geldi. Kurum Varlık Fonuna devredilmeden önce, 2016’da 6 milyar 935 milyon TL kar açıkladı. Ancak 2017’den itibaren her şey tersine döndü. Önce kurumun karı düştü. Ardından da peş peşe zarar açıklamaları geldi. 2019’da ise 5 milyar 613 milyon zarar etti BOTAŞ. Kullandığımız doğalgaza 2018-2019 arası % 64 zam gelmiş olmasına rağmen BOTAŞ’ın sadece zararı değil, borcu da katlandı. Varlık Fonuna devredilmeden önce sadece 10,2 milyar TL borcu olan BOTAŞ, 2019 sonu itibariyle borcu 45 milyar seviyesini aşmış durumda. Kurum ölüm döşeğinde. Bu sonucun sorumluları keyfiliklerini daha da perçinlemek için İhale Kanunundan muafiyet istiyor.”

Yandaşa Kaynak Aktarmak   

Son bir yılda doğalgaza % 34.7 zam yapıldı.  Bu sonuç şaşırtıcı değil. Çünkü Avrupa ülkeleri 1000 metreküp doğalgaza 120 dolar öderken, Türkiye bu meblağın iki katını ödemek zorunda kalıyor. Tarhan’a göre, “Doğalgazı pahalı satın alıyoruz. Vatandaşın cebini yakıyor doğalgaz faturaları. Bu başarısızlığın mimarları şimdi İhale Kanunundan da kurtulmak istiyor. Bir kez bu yetki BOTAŞ, ve Varlık Fonuna verildiğinde Türkiye’yi on milyarlarca dolar zarara uğratacak sözleşmeler yapılabilecek. Yol, köprü ve hastaneden sonra yandaşa bu sefer de doğal gaz üzerinden kaynak aktarılacak. Halkın parasını sokağa atmaya kimsenin hakkı yok.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir