Paylaş

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İl Başkan Vekili Gökhan Darcan, İstanbul Büyükşehir Belediye Ekrem İmamoğlu’nun ziyareti sonrasında Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın ve AK Parti Kocaeli Kongre Komisyon Başkanı Halit Çokan’ın tepki çeken sözleri hakkında bir açıklama yaptı. Darcan açıklamasında şu ifadelere yer verdi;

“Ülkemizdeki ekonomik ve sağlıksal sıkıntılar ayyuka çıkmışken ve millet olarak pandemi ve deprem gerçeği ile yüz yüzeyken, iki belediye arasındaki işbirliği sizleri neden bu kadar rahatsız etti Sayın Çokan? Bu fevri çıkışınız, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İzmit Belediyesi’nin ortaklığında yapılacak olan sosyal konut projesine midir yoksa bu projenin yıllardır iktidarda olup halkımıza bir yararı dokunmayanların çalışmadıklarını ortaya koymasına mıdır?

Öncelikle Sayın Çokan’ın atasözlerimiz üzerinden yaptığı açıklamaya, “Ayinesi iştir kişinin, lafa bakılmaz” ve “Şahsın görünür rütbe-i aklı eserinde” sözlerinde yola çıkarak hatırlatmak isterim ki, yöneticiyi öne çıkaran faktör, laf değil icraattır. Yani az laf, çok iş demektir. Sayın İmamoğlu ve Sayın Fatma Kaplan Hürriyet’in göreve geldiği günden itibaren halkla ve ortak akılla yaptıkları ortadadır. “İstanbul ve Kocaeli ne alaka” diye bir yaklaşım içinde olmanızı da hayretle karşıladığımızı ifade ederek; yıllardır iktidarda olan kendi partiniz, tüm imkânlarını yandaşlarına sunarken de, bu çarpık ilişkilerde bir alaka aradınız mı Sayın Çokan?

Bilmenizi isteriz ki, Cumhuriyet Halk Partili belediyeler ise bugün tüm imkânlarını sizlerin yoksullaştırdığı halkımıza daha iyi imkanlarda bir sosyal yaşam sağlamak amacıyla gece gündüz çalışıyor. İktidar Partisi olarak bu çalışmalar elbette gücünüze gidecek çünkü ortaya koyulan her proje yıllardır çalışmadığınızın göstergesidir. 2015 yılında satışa çıkardığınız Kent Konut Projesindeki hileli adrese teslimler halen zihnimizde. Sıra bekleyen vatandaşa; “Bir anda satışlarımız bitti” demeniz, kendi adamlarınıza cüzi fiyatlarla ev vermenizi Kocaeli Halkı unutmadı. Sayın Çokan ‘Fare deliğe sığmamış, bir de kuyruğuna kabak bağlamış’ atasözüyle anlatılacak bir parti, eleştirilecek yöneticiler arıyorsanız eğer, aynaya bakmanız ve yıllardır Kocaeli’ye bir faydası dokunmamış partinizi görmeniz kafidir.

Sayın Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’a da sormak isteriz; “Lobicilikten kastınız nedir?”  Türkiye, bugün ciddi bir ekonomik buhran içerisinde. Bu mücadelede tosuncuklara değil çok ayrımlı düşünen, elli yıl sonrasının hesaplarını yapabilen kadrolara ihtiyaç var. Ve de özellikle toplumun birlik ve beraberliğini sağlayacak yönetimlere. Vatandaş iyi bir ekonomi, eşit şartlarda yaşam hakkı, huzur, sağlık, hak, hukuk, adalet ve özgürlük istiyor. Bunun için atılan her adım kıymetliyken, Katar’la değil sınır komşumuz bir belediye ile ortaklaşa halk yararına atılmış bir adım neden lobicilik olarak görülür anlamış değiliz.

Bir “Lobici” aranıyorsa; ‘Çözüm süreci’ diyerek ülkeyi el ele karış karış gezen, terör örgütlerine sınır kapılarını açan, devlet kademelerine yerleştiren, 2017 yılında sözde kürdistan bayrağını İstanbul ve Ankara’da göndere çeken, PKK terör örgütü elebaşının kardeşini devlet kanalının ekranlarına çıkartan, mektup okutan, FETÖ elebaşına ‘Hocam’ diyen, PKK’nın ve FETÖ’nün siyasi ayağının araştırılması için verilen önergeleri reddedenler de aransın. Gerçeklerle yüzleşe bilirseniz,  o zaman buyurun bu gerçekler üzerinden lobiciliği uzun uzun tartışalım. Ancak, kendi birliktelikleri ve hataları yüzünden memlekete ve millete bedel ödetmeye çalışanlara, ne ülkenin kurucu partisi Cumhuriyet Halk Partisi’ni ne de onun herhangi bir ferdini tartıştırmayız”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir