Paylaş

Her zaman ki gibi İktidarı eleştiren bir köşe yazısına başlamıştım ki! Oğlum Mustafa Kemal yanıma gelerek! Ne yaptığımı sordu.

  • İyim paşam, iktidarın bu ayki yanlışlarında seçtiğim konuları potpori yaparak köşe yazısına dönüştürmeye çalışıyorum dedim.

 

  • Boş iş, gel fanti oynayalım dedi!

Fanti “iskambil kağıtları ile oynanan bir oyun”, merak edene müsait bir zamanda öğretirim.

Neden boş iş olsun, doğrularını övmeli, yanlışlarını eleştirmeliyim ki size daha yaşanılır bir ülke bırakılmasında katkım olsun dedim.

Hem bu yaptığım iktidardakilerin de yararına dedim.

  • İktidar düzelsin istiyorsanız muhalefeti düzeltin dedi!

***

Oğlumun bu tavsiyesi 18 yıldır iktidar yanlılarının aklıma en yatmayan en kızdığım gerekçesiydi, daha önce bu mazereti eleştiren onlarca yazı yazmış biri olarak biraz da sitemle ilk defa sorusuna cevap ile değil de soruyla karşılık verdim.

  • Muhalefet hiç düzelmezse hep böyle kalırsa İktidarın düzelmemesi normal mi? sence dedim.

 

  • Tabi normal dedi!

Onların kendi seçmeni partilerinin yanlış yaptığını düşünürse anketlere yansır onlar da değişir, sizin doğrularınıza göre mi siyaset yapacaklar, diye güldü!

 

Onların kendilerinden olanlarla iletişimi çok iyi, yanlış manlış aralarında bir uyum var!

Muhalifler akordsuz çok sesli koro gibi dedi!!!

 

***

Muhaliflerin seçtiği hangi siyasetçi meclisteki karizmatik mikrofonunu ya da ulusal TV’lere yaptığı nağmeli açıklamaları bırakıp gelip sizin fikrinizi soruyor?

Hadi senin sormuyor, ziyaret edilen tanıdığın duyduğun birileri var mı? diye sordu!

Ya da Senin bir derdin olsa! Hangi Milletvekili ne ulaşabilirsin ve sana yardımcı olur!

  • Düşündüm gerçekten yok!
  • Gazetelerde Yazar, Çizer ve derneklerde sivil toplum kuruluşlarında emektar kimsenin ziyaret edildiğini ve ya davet edildiğini benim telefonum şu bir durum olursa arayın dendiğini gerçekten duymadım.

Tek yaptıkları, dert yanacağından emin oldukları “gir çık” esnaf ziyaretleri, denk gele ayak üstü vatandaş muhabbetleri ile iktidar karşıtı olduklarından emin oldukları kanalların ana haber rivrivcileri ile umuda yolculuk sohbetleri(!)

Hele bazılarının, tartışma programlarında sergilediği; en çok ben eleştiriyorum, en ağır ifadeleri ben kullanıyorum, en muhalif benim, en marjinal benim, ağzıma geleni konuşayım da reytingim yükselsin fütursuzlukları da cabası!

***

Hızını alamayan oğlum, başladı iktidar ile muhalefeti kıyasladığı ve muhalefetin daha düşük puanlar aldığı hayata dair gerçek sorulara!

İlk önce yazayım dedim baktım 4 sayfa tutuyor, zamanınıza yazık diye saçma sapan tavsiyelere doğru gidiyor sildim hepsini ve nihayet sadede geldi oğlumun sözleri!

İktidarın değişmesini muhalefet de istemiyor vatandaş ta, zaten siyasilerin çoğu gizli kanka ve hallerinden memnunlar!

Z kuşağı neden apolitik? Çünkü boş iş hiçbir şey değişmeyecek, uğraşmaya gerek yok onun için! Bizimde aklımız eriyor her şeye!!!

Sen zamanını işine, paranı enerjini Ocağına, hayırlı işlere bize harca, bu da sana Z kuşağından bedava nasihat diye de dalgasını geçti.

Sonuç mu? Oğlum haklıydı biz de fanti oynadık ve yine ben kazandım.

16 yaşında ki oğlum siyasette ki tiyatroyu çözmüş olabilir ama hafıza, matematik ve strateji gerektiren iskambil oyunlarında hala iyiyim, sonuçta o daha üniversite okumadı biz okulda boş vakitlerde genellikle al papazı ver kızı…

Bir ara 52 deste alın gelin size de ders vereyim, muhalefet halinden memnun, inşallah bakarsın belki iktidar düzelir!

***

Süleyman Pekin’den sonra yazılarını beğendiğim Gürkan Uysal ve Serdar Filiz’i okumanızı tavsiye ediyorum, Serdar Filiz bu hafta ki yazısında Akıllılar toplanınca toplam akıl artmaz diye güzel bir ifade kullanmış!

Ben de o sözden yola çıkarak muhalifler toplandıkça da oyları artmaz diyerek sözlerime son verirken, soranlara selam eder büyüklerin ellerinden küçüklerin gözlerinden öperim.

Bilmeyenler için söyleyeyim Z vitamini Hüseyin Nihal Atsızın bir kitabının adı, başlayınca bir solukta biten bir kitap.

Selam ve dua ile.

Yücel Alpay Demir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir