Paylaş

Dünyanın birçok kentinde tanıtımı yapılan “Kayıp Roma Başkenti Nikomedia’nın Renkli Rölyefleri” adlı kitap, İzmit Belediyesinin öncülüğüyle yapılan tanıtımın ardından Türkiye’deki okurlarla buluştu

Doç. Dr. Tuna ŞareAğtürk’ün hazırladığı “Kayıp Roma Başkenti Nikomedia’nın Renkli Rölyefleri” isimli değerli eser Nikomedia Kazıları İzmit Kültür, Sanat ve Eğitim Vakfı’nın lansmanprogramında okurlarla buluştu. Vakfın mütevelli heyetinde de yer alan Ağtürk’ün 2001 ve 2009’da çıkan rölyeflerin renk analizlerinin incelenmesi ve o rölyeflerin nereye ait olduğunu anlattığı “Kayıp Roma Başkenti Nikomedia’nın Renkli Rölyefleri” isimli kitap yaklaşık 9 yıllık bir çalışmanın ürünü.

ESERLERİN DETAYLI İNCELEMESİ

Kitabın aslı İngilizce olarak 1 yıl önce yayınlanmıştı. Kitap dünyanın birçok köşesinde tanıtıldı. Kitabın Türkiye’deki ilk tanıtımı ise lansman programında Nikomedya’nın gerçek sahipleriyle Türkçe olarak yapıldı. Kitapta Çukurbağ Kurtarma Kazılarında ortaya çıkarılan eserlerin çok detaylı incelemesi yer alıyor.

“RENKLERİ EN İYİ KORUNMUŞ ROMA HEYKELLERİ”

Lansman programında konuşan Doç. Dr. Tuna ŞareAğtürk, “Yaptığımız çalışmalarda bu eserlerin aslında Nikomedya’nın altın çağında inşa edilmiş bir kompleksin parçası olduğunu anladık. Bu kompleksin küçük bir avlusundayız henüz. Bu avluyu süsleyen rölyefler tüm dünya kültür mirası için büyük bir öneme sahip. Rölyeflerden Nikomedya’nın altın çağında nasıl yaşadıklarını öğrenebiliyoruz. Nikomedya rölyefleri şimdiye kadar renkleri en iyi korunmuş Roma heykelleri” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir