Paylaş

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Hedefimiz, bu yıl sonuna kadar emeklilikte yaşa takılanlar olayını çözmek. Asgari ücret meselesiyle ilgili çalışmalar da aynı şekilde zaten yoğun bir şekilde devam ediyor. 2023’e bu iki önemli konuyu masamızın üzerinden kaldırarak girelim diyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkmenistan ziyareti dönüşünde, emeklilikte yaşa takılanlar konusu ile yeni yılda geçerli olacak asgari ücrete ilişkin de değerlendirmelerde bulundu.

Erdoğan, açıklamasında şunları kaydetti;

“Bizim hedefimiz, arkadaşlarımızla da yaptığımız görüşmelerde, bu yıl sonuna kadar emeklilikte yaşa takılanlar olayını çözmek. Asgari ücret meselesiyle ilgili çalışmalar da aynı şekilde zaten yoğun bir şekilde devam ediyor. 2023’e bu iki önemli konuyu masamızın üzerinden kaldırarak girelim diyoruz. Çalışma bu istikamette devam ediyor. İnşallah güzel bir neticeye varır ve böylece de adımı atarız.”

Asgari ücret maratonu sürüyor

Asgari Ücret Tespit Komisyonu ikinci toplantısını dün gerçekleştirdi. Ekonomik veriler masaya yatırıldı, hükümet tarafı sunum yaptı. Türk-İş Genel Sekreteri Pevrul Kavlak, görüşmelere ilişkin açıklamasında, “Asgari ücret üzerindeki rakam son toplantıda konuşulur” dedi.

Kritik karar için gözler üçüncü toplantıya çevrildi. Toplantıda zam oranının belirlenmesi bekleniyor. Yeni rakam üzerinde taraflar uzlaşma sürecini işletecek.

Asgari ücret net 5 bin 500 lira

Asgari ücret, bir işçi için aylık brüt 6 bin 471 lira, vergiler ve kesintiler düştüğünde net 5 bin 500 lira 35 kuruş olarak uygulanıyor.

Asgari ücretin işverene toplam maliyeti, bir işçi için 7 bin 603 lira 43 kuruş. Bunun 6 bin 471 lirası brüt asgari ücret, 1003 lira 1 kuruşunu sosyal güvenlik primi, 129 lira 42 kuruşunu işveren işsizlik sigorta primi oluşturuyor.

Haber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.