Paylaş

Cumhuriyet Halk  Partisi (CHP) Adıyaman Milletvekili Aday Adayı Mehmet Levent Bozat, “Danimarka ve İsveç’te Kur’an-ı Kerime yapılan çirkin saldırıyı kınadı. Vekil Adayı Bozat: “Kimse bizim dinimize, inancımıza ket vuramaz, dini hassasiyetimize yapılan bu çirkin saldırıya karşı mücadelemiz devam edecek.” dedi.Vekil Adayı Bozat, İsveç’te Kur’an-ı Kerim’in yakılması hakkında yapılan yazılı açıklamada şunları söyledi: Dinimizin kitabı, yol göstericisi olan Kuran-ı Kerim’e Danimarka ve İsveç vatandaşı olan ırkçı-provokatör bir saldırgan tarafından yapılan hareketi şiddetle kınıyorum. Buna bazı ülkelerden gelen desteği de asla kabul etmiyor ifade özgürlüğü ile aynı cümlede anılmasını bile dahi düşünemiyorum.

“BU KİŞİ İNSAN HAKLARINA SIĞINDIRILARAK KORUNAMAZ”Daha öncede 2020 ve 2021 de aynı provokatör tarafından  bir defa yakma bir defa da Kuran-ı Kerim ile futbol oynama gibi kışkırtıcı hakaretler yapmıştı. Akabinde protestolar sırasında çıkan olaylar sonucu arabalar yakıldı, dükkanlar taşlandı, yüzlerce polis ve siviller olaylarda yaralandılar. Rasmus PALUDAN ırkçılığı ile bilinen aşırı sağcı bir politikacı Danimarka’nın EKSTRA BLADET gazetesine göre küçük yaştaki çocuklarla uygunsuz yazışmaları var. Bu kişi insan haklarına sığındırılarak korunacak tiniyette biri değil.“ONCA MÜSLÜMAN ÜLKE VARKEN NEDEN TÜRKİYE?”İsveç ve Türkiye arasında NATO gerilimi yaşanırken bu nefret hareketinin neden yapıldığı  ve İsveç’te elçilikleri olan hatta  ‘’şeriatla’’ yönetilen başka Müslüman ülkeler olmasına rağmen bizim büyükelçiliğimiz yakınlarında eylemin gerçekleştirilmesi alenen bizim ülke olarak İslami hassasiyetimize dokunma amacı taşıyor. İslama, Müslümanların kutsalına yapılan bu hakaret katiyen kabul edilemez. Biz nasıl diğer dinlere saygılıysak, herhangi bir eylemde bulunmuyorsak aynı hassasiyeti o kişilerinde göstermeleri gerek. İsveç’te yaşayan orada oy kullanan Müslümanlar-Türkler yasalarına uygun bir şekilde bu hadsiz kişi için suç duyurusunda bulunmalı ve davalar açmalıdır.

“DEĞERLERİMİZİ YIKARAK, YAKARAK YOK EDEMEZSİNİZ”Şahsi fikrim Kur’an’ı kimse yakamaz çünkü Kur’an anlam ve kavramdır.  Anlamını kavramını ezel ve ebed oluşunu evrensel değerlerini üzerine basılı olduğu kağıdı yakarak yırtarak yok edemezsiniz. Bu sözümde ülkemizdeki dini siyasete alet eden politikacılara Kur’an’a asıl hakaret onun ilkelerini çiğnemektir. Bize farz olan Kur’an-ı Kerim’i en güzel şekilde yaşamaktır. Yapılan bu çirkin saldırıyı şiddetle kınıyor. İslam’a, dinimize yapılan saldırılara karşı mücadelemizi ilelebet sürdüreceğimizi belirtmek istiyorum.” dedi.

Haber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.