Paylaş

4 Ağustos Cuma günü gerçekleştirilen programa 500’e yakın öğrenci ve veli katılım sağladı. Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programda ilçe başkanı Muharrem GÜLEÇ yaptığı konuşmada şu ifadelere yer verdi.

GÜLEÇ: “GAYESİZ ADAM GAYRETSİZ OLUR”

Kıymetli velilerimiz, değerli öğrenciler programımıza hoşgeldiniz.

. Teşbihte hata olmaz, cennet gibi bir coğrafyada yaşıyoruz. Dağlar tepeler, deniz ayrı bir güzellik katıyor. Denizi uzaktan izlemeyi seviyoruz. Bugün de denizden bu güzellikleri temaşa edelim, yaz kuran kursu öğrencilerimiz başta olmak üzere bütün talebelerimizle ve dostlarımızla  kaynaşalım istedik. Bu vesileyle bizleri bu gemide buluşturan Rabbimize hamdediyoruz.

. Adı üstünde Anadolu Gençlik Derneği. Gençlik derneğiyiz. Gençlerle ilgileniyoruz. Hayatımızın merkezinde gençler var. 

. Çünkü gençlerimiz bizim geleceğimiz. Büyüklerimizden aldığımız manevi mirası, inancımızı, değerlerimizi, derdimizi, davamızı onlar devam ettirecek.

GÜLEÇ: “İNSANLAR MAKAM İLE DEĞİL SAHİP OLDUKLARI DAVA İLE BÜYÜRLER”

. İnsanlar malı, mülkü, makamı ile sahip oldukları varlıkları ile değil mensup oldukları davalarıyla büyürler. Bizim büyük bir davamız var. 

. Gayesiz adam gayretsiz olur. Tembel adamın Her zaman bir bahanesi olur. Yapması gereken şeyleri ihmal eden kimselerin öncelikle kendilerine inancı ve güveni yoktur. Allahın davasını benimse bakalım ne yapmazsın. İşte o zaman yapamayacağımız hiçbir şey yoktur. Gayemiz Allah’ın rızasını kazanmak. Onun için mücadele ediyoruz. 

. Müslüman yaptığı iyiliği hafife almamalı, küçük görmemeli. 

. Allah dilerse bir tohumdan orman yaratır zamana yayarak. Dilemezse o tohumu kurda kuş yem eder.

. Bizler birer tohum olma ve bu tohumu ekme derdindeyiz. Bu gaye için çalışıyor, çabalıyoruz. 

. Gayemiz büyük, niyetimiz halis olmazsa bir küçük serçe o tohumu kapar ve yutar. 

. Bugün gençliğimiz kurda kuşa yem olmuş durumda. Hedefsiz, gayesiz bir gençlikle karşı karşıyayız. 

. Dünyevi küçük hesaplarla ahireti unutan bir nesil var karşımızda. 

. Her şeyi maddiyata dayandıran, nitelik yoksunu, sayısal veriler, ölçülebilir sonuçlarla niceliğe tapan

maneviyatı tamamen yok sayan bir anlayış hepimizi tehdit ediyor. 

. Oysa ki merhum Erbakan Hocamız yıllar öncesinden tehlikeyi görmüş ve bu tehlikeyi bertaraf etmek için 1975 yılında Milli Gençlik Vakfını kurmuştu. merhum Erbakan hocamız, inançlı bir gençlik yetiştirmenin önemini hatırlatarak şöyle diyordu:

. Bir milletin asıl gücü, topu, tüfeği, tankı değil imanlı ve inançlı evlatlarıdır.

. Bizler bu inançla hareket ederek imanımızı muhafaza etmek ve imanlı evlatlar yetiştirmek için çıktık yola.

Kıymetli Dostlar. 

. Rabbimiz Bakara suresi 124. Ayette. 

. وَاِذِ ابْتَلٰٓى اِبْرٰهٖيمَ رَبُّهُ بِكَلِمَاتٍ فَاَتَمَّهُنَّؕ قَالَ اِنّٖي جَاعِلُكَ لِلنَّاسِ اِمَاماًؕ قَالَ وَمِنْ ذُرِّيَّتٖيؕ قَالَ لَا يَنَالُ عَهْدِي الظَّالِمٖينَ ﴿١٢٤﴾

Vaktiyle rabbi İbrâhim’i bazı sözlerle sınayıp da İbrâhim onları eksiksiz yerine getirince, “Ben seni insanlara önder yapacağım” buyurmuştu. İbrâhim, “soyumdan da” deyince rabbi, “Vaadim zalimleri kapsamaz” buyurdu.

. Önder yapacağım demek, vekil kılacağım demek yani. Rabbimiz seni benim vekilim yapacağım buyuruyor. Bizim Allah’ın vekili olmak gibi bir yüce gayemiz var. Yani halife olmak. Allah’ın ölçüleriyle hareket etmek. Her durumda her şartta adaletle, merhametle ve sevgiyle muamelede bulunmak. 

Kıymetli Dostlar. 

. Dünyada Allah’ın vekili olmak, yani halife olmak, onurlu bir yaşam sürmek, ahirette de ebedi müjdeye nail olmak nasıl olacak. Bunun yolu bellidir. 

. Allahın peygamberini tanımak, sevmek ve O’nun gibi yaşamak. Onun örnekliğini her şeyden üstün tutmak. O peygamber ki, en sıkıntılı zamanında, kendisine teklif edilen bütün dünyalıkları elinin tersiyle iterek, ‘bir elime güneşi bir elime ayı verseniz, ben yine de davamdan vazgeçmem’ diyerek kıyamete kadar yolumuzu aydınlatacak duruşu bize göstermiştir. 

. Gökteki yıldızlar gibi olan Sahabeyi kiramı tanımak. Açtıkları yoldan yürümek. Mesela, 

. Hz. Ebubekir gibi islama sadakatin, Hz. Ömer gibi adaletin, Hz. Osman gibi hayanın ve merhametin, Hz. Ali gibi ilmin ve cesaretin timsali olmak. 

.  Herkesin korkarak gizlice hicret yoluna çıktığı bir zamanda, ‘karısını dul çocuklarını yetim bırakmak isteyen karşıma çıksın’ diyerek meydan okuyan bir Hz. Hamza olmak. 

. Gizli gizli İslamın yaşandığı bir zamanda, Rasulüllahın, kim Rahman suresini kabede okur, çağrısına, üstad Necip Fazılın : “Kim var denildiğinde, sağına soluna bakmadan, fert fert ‘ben varım’ diyen bir gençlik…” dizelerindeki ifadesiyle, hiç tereddüt etmeden, müşriklerin karşısına çıkarak ilk defa açıktan Kur’an okuyan Abdullah b. Masud olmak. 

. 90 küsür yaşına rağmen Peygamberin müjdesine mazhar olmak için fetih yoluna düşen, zaferden değil seferden sorumlu olma şuurunu kuşanan, Halid b. Zeyd yani Ebu Eyyub el-Ensari olmak.

Değerli dostlar.

Bir kuş tek kanatla uçamaz. Bu yüzden gençlerimiz ne kadar ilmi donanıma, kariyere sahip olursa olsun, maneviyatı eksikse geleceğimizden kaygı duymalıyız. Ancak milli-manevi değerlerine sahip bir gençlik yetiştirirsek geleceğe umutla bakabiliriz.” Dedi.

Programa katılanlar arasında Gölcük ilçe Vaizi İbrahim Uçan’da vardı. Ezgi ve marşlarla devam eden etkinlik yapılan çekilişler sonucunda son buldu.

Haber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.