Paylaş

Kıymetli hemşehrilerim; bugün 30 Ağustos Zafer Bayramımızın 101.yıl dönümünü büyük bir onur ve gururla kutluyoruz. 26 Ağustos 1922’de Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk komutasındaki Türk ordusunun başlattığı Büyük Taarruz’un, Başkomutanlık Meydan Muharebesi ile taçlandığı bir kahramanlık öyküsünün mirasçıları olmanın şerefi içerisindeyiz.

Yalnızca Atatürk gibi bir liderin savaş meydanında kurabileceği “Zafer, zafer benimdir diyebilenindir” cümlesi, Yüce Atatürk’ün nasıl bir başkomutan olduğunun en açık göstergesidir.

Ebedi Cumhurbaşkanımız, 30 Ağustos zaferi sonrasında; “bugün yeni Türk Devletinin ve genç Cumhuriyetin temellerinin sağlamlaştırıldığı gündür” diyerek bu önemli güne vurgu yapmıştır.

Mustafa Kemal Paşa, Büyük Zafer sonrası 1 Eylül’de Dumlupınar’da, Batı Cephesi’ndeki tüm subay ve erlere okunmak üzere yayımladığı bildiride, şu ifadelere yer vermişti: “Türkiye Büyük Millet Meclisi Orduları, Afyonkarahisar-Dumlupınar Büyük Meydan Muharebesi’nde, zalim ve mağrur bir ordunun temel varlığını, inanılmayacak kadar az bir zamanda yok ettiniz. Büyük ve seçkin ulusumuzun fedakarlıklarına layık olduğunuzu kanıtladınız. Sahibimiz olan büyük Türk ulusu, geleceğine güvenmekte haklıdır. Savaş alanlarındaki başarı ve fedakarlıklarınızı yakından görüp izliyorum. Ulusumuzun size olan övgülerinin iletilmesine aracılık etme görevinin arkasını bırakmayacak, sürekli olarak yerine getireceğim. Ödüllendirme için Başkumandanlığa öneride bulunulmasını, Cephe Kumandanlığına buyurdum. Bütün arkadaşlarımın, Anadolu’da daha başka meydan muharebeleri de verileceğini göz önünde bulundurarak ilerlemesini ve herkesin akıl gücünü ve yurtseverliğinin kaynaklarını kullanarak, yarışmayı bütün gücüyle sürdürmesini talep ederim. Ordular, ilk hedefiniz Akdeniz’dir, ileri!”

Ulu Önderimizin bu emrini başarıyla yerine getiren Türk Ordusu 9 Eylül’de İzmir’de Yunan askerlerini denize dökerek İzmir’in kurtuluşu ile süreci tamamlamıştır.

Bu duygu ve düşüncelerle; tüm ulusumuzun 30 Ağustos Zafer Bayramını en içten dileklerimle kutluyor, bağımsızlık mücadelesinde şehit olan büyüklerimizi ve merhum gazilerimizi rahmetle anıyorum. Özellikle kıymetli anne ve babalara seslenmek istiyorum; evlatlarınıza 30 Ağustos Zafer Bayramının önemini ve ülkemizin bağımsızlık mücadelesini lütfen anlatınız, bunu sizlerden önemle rica ediyorum. Çünkü evlatlarımız bu ülkenin geleceğidir, geçmişlerine sahip çıkmalarını sağlayarak geleceği inşa etmelerini teşvik etmeliyiz.

Saygılarımla.

Harun Özgür YILDIZLI

Kocaeli Milletvekili

Haber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.