Paylaş

Nokta TV’de yayınlanan ‘Meltem Armağan ile Güçlü Kadınlar’ programının 100. Bölüm özel konuğu olan Başkan Hürriyet programda , birçok alanda hayata geçirdikleri önemli projeleri anlattı

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, Nokta TV’de yayınlanan Meltem Armağan ile Güçlü Kadınlar programına konuk oldu. Başkan Hürriyet 100. Bölüm özel konuğu olduğu programda ‘Kadın Belediye Başkanı Olmak’ başlığı altında önemli birçok projeyi anlattı.

“EĞİTİM SİSTEMİ KATLEDİLDİ”

Kadın ve çocuklara yönelik hayata geçirdiği projelere dair konuşan Başkan Hürriyet, ‘Eğitimde fırsat eşitliğini çok önemsiyorum. Bende çok zorluklarla hem çalışmış hem okumuş birisiyim. Okumanın ne kadar zor olduğunu bilen birisiyim. Hele şimdiki ekonomik koşullarda çocuk okutmak, çocuğun yanına bir öğün beslenme çantası bile koyabilmek çok zorlaştı. Katledilen bir eğitim sistemi var. Her bakan değiştiğinde sistem değişiyor. Eskiden eğitimde devlet güvencesi daha fazlaydı. Her şey paraya dönüştürüldü.

“EĞİTİMDE HER ŞEYİ PARAYA DÖNDÜRDÜLER”

Veliler eskiden çocuklarının iyi eğitim alacağı noktasında çok kaygıları yoktu. Bir çoğumuz üniversiteleri devlet okullarından kazandık. Şimdi bazı şeyler paraya döndürüldü. Ek dersler, kurslar, kulüpler ve genelde kolej eğitimi istiyor aileler. Parası olan çocuğunu bu okullara gönderebiliyor parası olmayan gönderemiyor. Çok zeki pırıl pırıl çocuklar paraları olmadığı için sönüp gidebiliyorlar.

“ÇINAR ÇOCUK EVİNE YOĞUN TALEP VAR”

Eğitimi çok önemsediğimiz için her yaş grubuna hitap edebilecek çalışmalar yaptık. Bunlardan bir tanesi kreşlerdi. İzmit’te belediyeye ait hiç kreş yoktu. İlkini Yeşilova’da açmıştık. Çınar Çocuk Evleri ilk yılında marka oldu. Çınar Çocuk Evi’nde gerçekten çok ciddi bir eğitim modeli uyguluyoruz. Nitelikli bir eğitim modelini benimsedik. Eğitmenlerimiz çok ciddi bir sınavdan geçerek istihdam ediliyor. Eğitmenlerimizi çok nitelikli seçiyoruz. Çınar Çocuk Evi bu sene kapasitesinin 3 katı başvuru aldı. Amacımız eğitimde fırsat eşitliğini sağlamak.

“ÇINAR AKADEMİ GURUR TABLOMUZ OLDU”

Çınar Çocuk Evi’ndeki önceliğimiz ekonomik durumu orta ve alt gruptaki ailelerin çocuklarında. Noter huzurunda kura çekmek zorunda kaldık. Kreşler o kadar çok memnuniyet yarattı ki. Çınar Akademimiz var. Üniversite ve lise sınavına hazırlanan gençler için profesyonel bir dershane kurduk adeta. Bu sene ilk mezunlarımızı vermiştik.

“CİDDİ EĞİTİM KADROSU OLUŞTURDUK”

İlk mezunlarımız sınavlarda başarılı sonuçlar elde etti. İlk 2 binde öğrencimiz var, ilk 6 bine giren öğrencimiz var. İlk senede gurur tablomuz oluştu. Orada da ciddi bir eğitim kadrosu oluşturduk. Belki Büyükşehir belediyelerinin yapabileceği maliyette işler bunlar ama bizim de yapmamız gerekiyor diyerek hareket ettik. ODTÜ’ye, İTÜ’ye yerleşen öğrencilerimiz var. Kurum kabul sınavıyla öğrenci alıyoruz. Çınar Akademi’ye de iki katı başvuru aldık.

“İZMİT BELEDİYESİNİN ŞİMDİ 2 KÜTÜPHANESİ VAR”

Bu kreşlerimiz ve Çınar Akademi bizim çocuklar ve gençler için en önem verdiğimiz projelerimiz. Kütüphane bu kentte en çok talep aldığımız ihtiyaçlardan biriydi. Biz göreve geldiğimizde İzmit Belediyesinin bir tane bile kütüphanesi yoktu. Şu anda 2 tane kütüphanesi var. Bir tanesi 400 metrekarelik alandaki Çetin Emeç Kütüphanesi, diğeri 1500 metrekareden oluşan Leyla Atakan Şehir Kütüphanesi. O kütüphanelerde yer bulamıyorsunuz. Gençler yoğun ilgi gösteriyor. Ayrıca Youtube Stüdyomuz ve gençlerin İngilizce pratik yapmalarına yönelik Talk and Smile adını verdiğimiz bir kafemiz var.

“ENGELLİ VATANDAŞLARIMIZ İÇİN DE ÇALIŞIYORUZ”

Engelli vatandaşlarımız için de çok çalışıyoruz. Engelli bireyler ve çocuklarımız bizim için kıymetli. Otizm, Spor ve Yaşam Merkezimizi açtık. Yine Yaşama Destek Evi’ni hizmete sunduk. Hem Bekirpaşa’da hem Kuruçeşme’de yeni açtığımız hizmet binalarında çocukların ücretsiz bir şekilde oyun oynayabilecekleri Kısa Mola Merkezi açtık. Kadınlar için bu alanlar çok önemliydi. Kadınlar pazara, çarşıya giderken rahatlıkla bu alanlara çocuklarını bırakabilirler.

“KADIN GİRİŞİMCİLER MERKEZİ VİZYON PROJEMİZDİR”

Girişimci kadınlara dair hayata geçirilen projelere de değinen İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, “Göreve geldiğimiz ilk yaptığımız iş Kadın Aile Müdürlüğünü aktif etmekti. O müdürlüğünde en önemli projesi Kadın Girişimciler Merkeziydi. Bekirpaşa’da açtığımız Kadın Girişimciler Merkezimiz bizim vizyon projemizdir. Büyük bir projemizdir o. Kadınların üretmelerini desteklerken kadınların ev ekonomisine katkı sağlayan proje çok değerli.

“HEDİYELİK SAAT KULESİNİ BİLE ÇİN’DEN İTHAL EDİYORLARDI”

Kadınların hobi alanında yaptığı işler kıymetli ama bu çalışmaları ekonomiye çevirmek çok önemli. Kadın Girişimciler Merkezinde 8 atölyemiz var. Kadın Girişimciler Merkezinde ‘siz sadece üretin biz e-ticaret yapılmasını sağlayan İzmit Çarşısı ve diğer alanlarda satmanızı sağlayacağız’ dedik. 1 buçuk yıl sonra amacımıza ulaştık. Şu anda Kadın Girişimciler Merkezinde üretilen birçok ürün ihraç ediliyor.  Mesela yeni evlenen çiftlere verdiğimiz saat kulesini daha önce İzmit Belediyesi Çin’den ithal ediyormuş. Biz Kadın Girişimciler Merkezinde bunu üretiyoruz. O parayı dışarıya vermek yerine kadın girişimcilere vermiş oluyoruz. Kendi içinde bir sistem kurmaya çalıştık” dedi.

Haber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.