Paylaş

AK Parti Kocaeli Milletvekili Sami Çakır ve Kartepe Belediye Başkanı Av.M.Mustafa Kocaman, geçtiğimiz günlerde açılışı yapılan Özel Osmanlı Günlük Yaşam Müzesi’ni gezdiler.

 

Kartepe Belediye Başkanı Av.M.Mustafa Kocaman’ın seçim vaatleri arasında yer alan Kartepe’nin ilk müzesi olan Özel Osmanlı Günlük Yaşam Müzesi düzenlenen törenle hizmete açılmıştı.

 ÇAKIR MÜZEYİ GEZDİ

AK Parti Kocaeli Milletvekili Sami Çakır’a müzeyi tanıtan Kartepe Belediye Başkanı Av.M.Mustafa Kocaman, eserleri birlikte incelediler. Müze içerisinde yer alan eserler hakkında Milletvekili Çakır’a bilgi verildi. Çakır, Kartepe’ye kazandırılan bu önemli eser için Kartepe Belediye Başkanı Kocaman’a teşekkür etti.

 KOCAMAN’DAN ÇAĞRI

Kartepe Belediye Başkanı Av.M.Mustafa Kocaman, “Geçtiğimiz günlerde açılış sevincini hep birlikte yaşadığımız Kartepe Özel Osmanlı Günlük Yaşam Müzemizi Milletvekilimiz Sami Çakır ile birlikte inceledik. İlçemizin gözde turizm destinasyonlarından biri haline gelmesinde önemli bir rol oynayacak müzemiz ziyaretçilerini bekliyor” açıklamasında bulundu.  

 1. ABDULHAMİD HAN DÖNEMİNDEN

Tarihi ve kültürel mirasımızın korunması, gelecek nesillere aktarılması amacıyla geleceğe hazırlanan Özel Osmanlı Günlük Yaşam Müzesi tarihi Hikmetiye Camii karşısında benzer mimariyle, 86 metrekare alanda iki katlı olarak yapıldı. Üst katı müzenin sergi alanı, alt katında ise toplantı, görevli, arşiv odaları, mutfak ve wcler bulunmaktadır.

 150 ESER SERGİLENİYOR

Özel Osmanlı Günlük Yaşam Müzesi’nde, Osmanlı’da; Ata sporları (güreş, avcılık, kemankeşlik, binicilik), silahlar, sofra (kap, tepsi, kaşık vb.), para, sikke, giyim, kuşam, ibadet, kahve kültürü gibi günlük yaşamı anlatan eserlerin yer aldığı 150 eser sergileniyor.

Haber

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir