Paylaş

18 Ekim 2023 tarihinde yapılan Kocaeli Üniversitesi Promosyon ihalesinde TEB 19.000 TL ile en yüksek teklifi vermiş ve iş kesin kararı vermek üzere Üniversite yönetimine kalmıştı. Bu süreçte 19.000 TL’lik teklifin ülkemizin ekonomik koşulları ve diğer üniversitelerin aylar öncesinde sonuçlanan promosyon ihalesi sonuçlarıyla kıyaslandığında çok düşük, hatta komik bir rakam olduğunu, çalışanların beklentilerinin çok çok altında kaldığını, bu teklifin kabul edilmemesi gerektiğini önceki basın açıklamamızla ifade etmiştik.

Promosyon İhale Şartnamesi Hazırlanırken Çalışanlarına Sormayan KOÜ yöneticileri, İhaledeki Teklif Düşük Çıkınca Çalışanlarını Hatırladı!

Görünen o ki Üniversite yönetimi hala karar verememiş ve TEB bankası yetkilileriyle görüşerek tekliflerini artırmasını istemiş, bunun sonucunda da TEB 500 TL daha artırarak tekliflerini 19.500 TL’ye çıkarmış. Üniversite yönetimi yeni teklif olan 19.500 TL’nin kabul edilip edilmeyeceğine dair yetkili sendikalardan 25 Ekime 2023 tarihine kadar görüş isteyerek, ihalenin kabul edilemeyecek olan düşük rakamla sonuçlanmasına kendince ortak bulma çabasına girmiştir. Sendikalardan beklediği desteği bulamayınca da rakamın düşük olmasındaki sorumluluğunu; güya anket yaparak çalışanlara dağıtmaya ve sorumluluktan kurtulmaya çalışmaktadır.

Üzülerek görüyoruz ki üniversite yönetimi; daha önce defalarca ifade ettiğimiz, çalışanların lehine bir ihale sonuçlandırmak için idarenin yapması gerekenleri yapmak yerine, 500 TL’lik bir artışın peşine düşmüş, kabul ettirmeye çalışır gibi hareket ediyor ve anket sonucuna göre hareket edeceğini ifade ederek, sorumluluğu çalışanların üzerine atıyor.

Promosyon İhale şartnamesini çalışanlar mı hazırladı? Ya da daha doğru bir soru soralım. İhale şartnamesi hazırlanırken çalışanların veya onları temsil yetkisindeki tüm sendika temsilcilerinin fikrini neden almadınız? İş kötüye gidince çalışanlarınızı hatırlamanızı samimi bulmuyoruz.

Hürriyetçi Eğitim Sen olarak buradan tekrar ifade ediyoruz. İhale şartnamesinin hazırlanmasından ihalenin yapılışına kadar tüm süreçlerin; adil, şeffaf ve iletişim içerisinde yürütülmesi ve tüm sendika temsilcilerinin sürece dahil olması çalışanlarımızın lehine olacaktır.

Hürriyetçi Eğitim Sen olarak yeni açılacak ihale şartnamesinde ve/veya sözleşmesinde bulunması gereken üniversite çalışanlarının daha fazla promosyon almasını sağlayabilecek ve çalışanların lehine olan aşağıdaki önerilerimizi yineliyoruz.

1- Promosyon ihalesini alan banka dışında Umuttepe Yerleşkesindeki diğer bankaların şubesi olmamalıdır.

2- Bankalar arası rekabeti arttırmak için öğrenci harç ödemeleri ile personelin yemek-kart ödemeleri için de ihaleyi kazanacak bankaya imkân tanınabilmelidir.

3-İhaleyi kazanacak bankayla imzalanacak sözleşmede sözleşmenin erken sonlandırılması halinde çalışanların ödeyeceği cezai şart bulunmamalıdır.

4- İmzalanacak olan sözleşmenin gelecek yıllardaki beklenen enflasyondan fazla olması halinde enflasyon farkının çalışanlara ek promosyon olarak verilmesi sağlanmalıdır.

Aynı Nedenler, Aynı Koşullar Altında Aynı Sonuçları Doğurur!

Bu şartları sağlamadan yapılacak her ihalenin sonu hüsrandır. Üniversite yönetimi çağrılarımızı duymazdan gelse de ifade etiklerimizin doğru olduğunu elbette bir gün anlayacaktır. Umudumuz iş işten geçmeden çağrılarımızın karşılık bulmasıdır.

Bir an önce tüm sendikaların sürece dahil olacağı ve yukarıda hatırlattığımız konuları içeren yeni teknik şartname hazırlanmalı, bu şartname ile Ocak ayı sonunda yeniden promosyon ihalesi yapılmalıdır. Unutulmamalıdır ki;  aynı nedenler, aynı koşullar altında aynı sonuçları doğurur.

Ocak ayında ihale yaparak, hem bankaların henüz harcamadıkları 2024 bütçeleri üzerinden teklif alınmış olacak, hem de ocak ayı zammı maaşlara yansıyacak, dolayısıyla promosyon ihalesine konu olan toplam tutar artacaktır. Bu değişimler de ihalenin çalışanların lehine sonuçlanmasına katkı sağlayacaktır.

Sözleme bitimi ile yaklaşık 3 aylık promosyonsuz geçecek süreç için ise Üniversite yönetimi Ziraat Bankası’ndan çalışanların haklarını koruyacak şekilde promosyon talep etmelidir.

Hürriyetçi Eğitim Sen olarak; Üniversitedeki diğer sendikalarla çalışanların lehine olan promosyon dahil tüm konuları görüşmeye ve ortak mutabakatla eylem birliği içerisinde olmaya hazırız.

 

Kamuoyuna saygıyla duyuruyoruz.

Haber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.