Paylaş

Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yıl dönümünü birbirinden renkli etkinliklerle kutlayan İzmit Belediyesi, ‘’100. Yıl Cumhuriyet Bisiklet Korteji’’ ile renkli görüntüler oluşturdu

 İzmit Belediyesi, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yıl dönümünü büyük bir coşkuyla kutluyor. Sporun ve sanatın bir arada yer aldığı kutlamalar kapsamında bisiklet tutkunları da bisiklet kortejinde bir araya geldi. 100. Yıl Cumhuriyet Bisiklet Korteji Yahya Kaptan Bisiklet Eğitim Merkezi’nden başladı Atatürk Anıtında sona erdi.  Katılımcılar Atatürk Anıtı’na çelenk ve karanfil sunumu gerçekleştirdi. İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet korteji Atatürk Anıtında karşıladı.

“ÖZGÜRLÜĞÜMÜZÜN 100’ÜNCÜ YILI”

Anıtta gerçekleştirilen programda konuşan Başkan Hürriyet şu ifadeleri kullandı; “Bugün çok kıymetli gün. Bizler de çok büyük bir onur yaşıyoruz. Cumhuriyetimizin, özgürlüğümüzün, bağımsızlığımızın 100’üncü yılı.  Bir kere yaşayacağımız 100’üncü yılı görmek bizlere nasip oldu. Kutlamadan daha ziyade Cumhuriyetin temel değerlerini yaşatmak ve gelecek kuşaklara aktarmak çok değerli. Gelecek kuşaklara Cumhuriyetin kazanımlarını aktarmak zorundayız.

“CUMHURİYETİMİZİN KAZANIMLARINA SAHİP ÇIKALIM”

Biz kutlamalar yaparken Cumhuriyetin içi yavaş yavaş boşaltılıyor, Cumhuriyet hasar alıyor. Daha fazla sahip çıkmalıyız. Cumhuriyetin kazanımlarını kararlılıkla ve cesaretle korumak ve çocuklarımıza aktarmak bizim sorumluluğumuz. Daha nice 100 yıllara Cumhuriyetin erişmesini sağlamak gerekiyor. Biz ilk 100 yılını gördük torunlarımız ve bütün kuşaklarımız daha nice yüzyıllarını görsün İnşallah.

“BU ALAN KIYMETLİ BİR ALAN”

Ben bu alanı gerçekten ayrı seviyorum. Bu alan kentin en önemli tarihi alanlarından bir tanesi. Arkamızda bu muhteşem heybetli anıt. Atamızın sağlığında yapılmış ve yaşarken gördüğü bir anıt. Bu anıt Cumhuriyetimizin 10’uncu yılına özel önemi heykeltıraş Nijat Sirel tarafından yapıldı. ‘Ordular ilk hedefiniz Akdeniz’dir.’ Sözünü hatırlatan çok kıymetli tarihi bir anıt. Atamızın sağlığında yapılmış 10 anıt heykelden bir tanesi. Bu 10 anıt heykelden birinin İzmit’te inşa edilmiş olması. Atamızın sağlığında gördüğü ve bütün İzmitlilere şükranlarını sunduğu çok kıymetli bir anı.

“DEĞERLERİMİZ YOK EDİLİYOR”

Bu kent ilklerin ve müjdelerin kenti. Daha Cumhuriyet ilan edilmemişken ilk defa Cumhuriyetle yönetileceğimizi İzmit’ten müjdeledi Atatürk. Kadınlara seçme ve seçilme hakkının eninde sonunda verileceğini ilk defa müjdelediği, ilk basın toplantısını yaptığı, 7 cephede savaştıktan sonra annesiyle buluştuğu yer bu kıymetli topraklardır. Üzülerek söylüyorum ki; Bu kentin yaşanmışlıkları, tarihi hissettirilmeden başka amaçlarla bir bir yok ediliyor.

“YENİ TÖREN ALANINA KARŞI ÇIKIYORUM”

Bu kadar kıymetli bir alan tören alanı varken sonradan yapılmış hiçbir tarihi özelliği olmayan bir anıt 2-3 haftada paldır küldür inşa ediliyor ve bastonlu bir Atatürk görseliyle yeni tören alanı olarak değiştiriliyor. Ben buna şiddetle karşı çıkıyorum. Doğru olmadığını düşünüyorum. Halka sorulmadan yapılan hiçbir işin değerinin ve maneviyatının olmadığını düşünüyorum. Amaçlarının daha iyi bir tören alanı yapmak olduğu düşüncesinde değilim.

“KORUMAK İTİRAZ ETMEKLE BAŞLAR”

Bu kadar kıymetli ve maneviyatı yüksek bir alanın değerinin bilerek kaybettirildiğini düşünüyorum. Atatürk muhteşem bir deha, muhteşem bir komutan. Kimsenin cesaret edemediği hedefleri gösteren bir başkumandan. Böyle tarihi yansıtan kıymetli alanlar lütfen yalnızlaştırılmasın, değersizleştirilmesin. Korumak yapılan yanlışa itiraz etmekle başlar. Cumhuriyetimizi coşkuyla kutlayalım ama önce sahip çıkalım. Önce neyi kaybettiğimizi halka anlatalım. Türk Ulusunun nasıl oluştuğunu, o ruhu anlatmak gerekiyor.

“LÜTFEN KOCAELİ FUARINA SAHİP ÇIKALIM”

Çocuklarımız tarihi bizlerden öğrenecek. Doğruyu öğretmek bizim görevimiz. Kocaeli Fuarına İzmitliler sahip çıkamıyor. Orada anılar var, orada tarih var. Türkiye’nin serbest seçimle seçilmiş ilk kadın belediye başkanı Leyla Atakan’ın o zor dönemlerde 43 günde tamamladığı ve önemli anıların yer aldığı o muhteşem eser, muhteşem çaba bugün sözde ‘değiştiriyoruz’ adı altında aslında yok ediliyor. Anılar siliniyor. Sıradan bir İzmitli olan Fatma Kaplan Hürriyet olarak rica ediyorum. Lütfen sahip çıkalım! Hep birlikte sahip çıkalım. İşte o zaman Cumhuriyeti kutlamaya hakkımız olur. Yoksa sadece çelenk koyarız, karanfil bırakırız. Peki sonra gelecek kuşaklara ne bırakırız.

“İYİ Kİ BİR ATATÜRK’ÜMÜZ VAR”

Cumhuriyetimizin 100’üncü yılını coşkuyla kutlarken anlamlı bir şekilde değerlerimize sahip çıkmanın esas olduğunu belirterek Cumhuriyetimizin 100’üncü yılını en içten dileklerimle kutluyorum. Daha nice 100 yıllara. Tek başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm silah arkadaşlarını şükranla ve minnetle anıyorum. İyi ki bir Atatürk’ümüz vardı.

“CUMHURİYETİMİZİN 100’ÜNCÜ YILI KUTLU OLSUN”

Bugün Gazze’de yaşananlar Türk Toplumuna ders olmalı. Onların bir Atatürk’ü yoktu. Bizim bir Atatürk’ümüz vardı. Bugün Gazze gibi olmuyorsak, Suriye gibi olmuyorsak bu Cumhuriyet sayesinde. Cumhuriyetin kadınlara, gençlere tüm Türk toplumuna verdiği haklar sayesinde. Bu anlayışı çocuklarımıza aşılamak zorundayız.  Cumhuriyetimizin 100’üncü yaşı kutlu olsun.”

Haber

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir