Paylaş

Demokrat Parti Sözcüsü ve İzmir Milletvekili Haydar Altıntaş, MKE Ankaragücü – Çaykur Rizespor müsabakasının ardından maçın hakemi Halil Umut Meler’e yapılan saldırıyı sert bir dille eleştirerek, “Türk futbolu, tarihinde hiçbir zaman bu kadar dejenere olmamış, bu kadar itibarsızlaşmamıştır” ifadelerini kullandı.  

 

(DP Basın Merkezi – 12 Aralık 2023) Demokrat Parti Sözcüsü ve İzmir Milletvekili Haydar Altıntaş, MKE Ankaragücü – Çaykur Rizespor müsabakasında yaşanan olayların ardından yaptığı basın açıklamasında hakeme yönelik şiddeti sert bir dille eleştirerek, Türkiye Futbol Federasyonu ve Merkez Hakem Kurulu’nun sorumluluklarına dikkat çekti.

 

Altıntaş, açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

 

“11 Aralık 2023 tarihinde oynanan MKE Ankaragücü-Çaykur Rizespor karşılaşmasının ardından sahaya girerek hakem Halil Umut Meler’e yumruk atan MKE Ankaragücü Başkanı Faruk Koca’yı; olaydan hemen önce hakemi hedef göstererek olayların fitilini ateşlediği anlaşılan MKE Ankaragücü Teknik Direktörü Emre Belözoğlu’nu, saldırı neticesinde yere düşen hakeme tekmeler atarak linç girişiminde bulunan tüm futbol katillerini şiddetle kınıyoruz.

 

Türk futbolu, tarihinde hiçbir zaman bu kadar dejenere olmamış, bu kadar itibarsızlaşmamıştır.

 

Futbol geleneğimizi aşındıran ve uluslararası saygınlığımızı ortadan kaldıran bu süreçte Türkiye Futbol Federasyonu ve Merkez Hakem Kurulu başta olmak üzere çok sayıda kişi ve kurumun rolü bulunmaktadır.

 

“Spor kültürümüzdeki çürümede payı olan bütün kurumların yetkilileri istifa etmelidir!”

 

Yaşanan olay, siyasetin futbol üzerinde tahakküm kurma çabalarının bir neticesidir.

 

Gelinen noktada, 2032 yılında İtalya ile ortak düzenleyeceğimiz EURO 2032 şampiyonasındaki ev sahipliğimizin iptal edilmesi gündeme gelmiştir.

 

Ülkemizin uluslararası arenadaki en başarılı hakemleri arasında bulunan Halil Umut Meler’e yapılan saldırıya karışan herkes elbette bir an önce cezalandırılmalıdır.

 

Ancak bunun da ötesinde, spor kültürümüzdeki çürümede payı olan bütün kurumların yetkilileri bir an önce istifa etmeli, ülkemize ve milletimize yakışan temiz, adil ve liyakate dayalı bir yapılanma hızla tesis edilmelidir.

 

Halil Umut Meler’e ve Türk futbol camiasına geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor, sporun ve hayatın her alanında şiddetin son bulmasını diliyoruz.

Haber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.