Paylaş

Derince Belediye Başkanı Zeki Aygün’ün İshakçılar’a inşa ettiği Taşköprü Tarımsal Kalkınma Tesisleri, bölgeyi tarım üssü yaparken köylerde ticareti geliştirerek ekonomiye katkı sunuyor

DÖRT ÜNİTEYİ KAPSAYAN TESİSLER

Derince’nin köylerinde birbirinden değerli projeleri hayata geçiren Başkan Aygün’ün bölgeye kazandırdığı Taşköprü Tarımsal Kalkınma Tesisleri alanında örnek olarak nitelendiriliyor. Başkan Aygün’ün Çavuşlu Mahallesi İshakçılar mevkiinde inşa ettiği Taşköprü Tarımsal Kalkınma Tesisleri bölgeyi tarım üssü haline getirdi. 2 bin 100 m2 kapalı alan ve 5 bin 850 m2 açık alandan oluşan tesisler bünyesinde Süt Pastörizasyon Tesisi, Kaşar Peyniri Üretim Tesisi, Mısır Kurutma Tesisi ve Aspir Yağı İşleme ve Değerlendirme Tesisleri’ni barındırıyor.

TAŞKÖPRÜ SÜT VE KAŞAR PEYNİRİ

Tesislerde yer alan ve 5 ton kapasitesi bulunan Süt Pastörizasyon Tesisi ile bölgedeki çiftçilerden ürünleri günlük ve taze bir şekilde alınıp, pastörize ederek halka ulaştırılıyor. Burada hazırlanarak 1, 3 ve 5 litrelik pet şişeler halinde satışa sunulan Taşköprü Süt ilk etapta Çenesuyu Kaşık Tesisleri, Yelken Kafe Restaurant ve Körfez Nazende Restaurant’tan tedarik ediliyor. Kaşar Peyniri Üretim Tesisleri’nde Türk Gıda Kodeksine uygun olarak üretilip, paketlenen ürünler de 400 gram, 600 gram, 1 kg ve 2 kg’lık paketler halinde dört farklı gramajda satışa sunuluyor.

MISIR KURUTMA VE ASPİR YAĞI

Saatte 45 tonluk kapasiteye sahip Mısır Kurutma Tesisi ile bugüne dek Adapazarı’na gitmek zorunda kalan çiftçiler ürünlerini artık kendi bölgelerindeki tesiste kurutarak hem zamandan tasarruf ediyor hem de ekonomik kazanç sağlıyor. Bitkisel yağ üretiminden kozmetik ve biyodizele kadar birçok alanda kullanılabilen Taşköprü Aspir Yağı da artık günlük 300 litrelik kapasitesi bulunan Aspir Yağı İşleme ve Değerlendirme Tesisi’nde üretiliyor.

GLUTENSİZ KARABUĞDAY PROJESİ

Kalkınma yerelde başlar ilkesiyle hareket ederek, köylerde tarımsal kalkınma hamlesini hayata geçiren Başkan Aygün’ün öncülüğünde bölgede yeni bir proje daha start aldı. İlk etapta Çavuşlu ve Kaşıkçı köylerinde çölyak hastalarının glutensiz ekmek ihtiyacını karşılamak amacıyla başlatılan glutensiz karabuğday ekimi projesi ile bölgenin tarımsal zenginliği daha da artıyor. Tarımsal kalkınma, ekonomi ve istihdama katkı sunan projeler bölge sakinleri tarafından da memnuniyetle karşılanıyor.

Haber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.