Paylaş

İl genelinde yapılacak her türlü sportif müsabakaların sağlıklı bir şekilde kurallara uygun olarak yapılması amacıyla düzenlenen, müsabaka öncesi, sırası ve sonrasında alınacak tedbirlerin görüşüldüğü 2023-2024 Sezonu Kocaeli Süper Amatör Lig Spor Kulüpleri Değerlendirme Toplantısı, Vali Seddar Yavuz başkanlığında gerçekleştirildi.

Katılımcıları selamlayarak konuşmalarına başlayan Vali Seddar Yavuz, ilimizde 205’i Futbol Kulübü olmak üzere toplamda 599 spor kulübünde 244 bin 947 lisanslı sporcunun kayıtlı olduğunu, Süper Amatör Ligi A grubunda 13 ve B grubunda 13 olmak üzere toplam 26 takımın mücadele ettiğini belirtti.

Çok iyi oynayanın her zaman kazanamadığını, sporda beklenmedik gelişimlerin olmasının normal olduğunu ve bunun kabullenilmesinin önemine değinen Vali Yavuz, müsabaka öncesi, sırası ve sonrasında gerek saha içinde gerekse saha dışında meydana gelecek olaylara artık müsamaha gösterilmeyeceğini, 6222 sayılı Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem tesis edileceğini söyleyerek herkesi duyarlı olmaya, kurallara uymaya davet etti.

Sporun birçok kötü alışkanlığı önlediğini ve sporun özellikle bu yüzden teşvik edilmesi gerektiğini ifade eden Vali Yavuz: “Spor özü itibari ile gençlerimizin kötü alışkanlık edinmesini engelleyen, kaybetme ve kazanma duygusu arasındaki dengeyi sağlayan, fiziksel ve ruhsal olarak da insanların gelişimine katkı sunan önemli bir faaliyettir. İster amatör ister hobi düzeyinde gerçekleştirilsin sporu teşvik ediyoruz. Özellikle son yıllarda sentetik uyuşturucuların ülkemize doğru yönlendiğini düşünürsek bu anlamda gençlerimizin iyi hobiler iyi davranışlar edinmesi bakımından da sporu desteklemeye devam edeceğiz. Bu noktada gençlerimizin ellerinden sımsıkı tutalım ve onları kucaklayalım. Sizlerde sağ olun var olun bu konularda bize destek oluyorsunuz. Dolayısıyla bu şehri çok daha iyi noktaya getireceğiz inşallah, hep beraber bunu yapacağımıza gönülden inanıyorum.”

Kocaeli, Huzurun Şehri Olsun İstiyoruz

İş birliği ve koordinasyonu arttırmak üzere yapılan toplantıda alınan tedbirlere vurgu yapan Vali Yavuz: “6222 sayılı Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanun kapsamında il ve ilçe spor güvenlik kurulları başta olmak üzere birçok güvenlik tedbiri uyguluyoruz. Huzurun olduğu yerde bereket vardır, mutluluğun kaynağı aslında huzurdur. Huzurla evinize gidiyorsanız, huzurla sofranıza oturuyorsanız, huzurla çalışıyorsanız, huzurla sokaklarda geziyorsanız o zaman mutluluğu sağlamış oluruz. O yüzden Valilik olarak Kocaeli, huzurun şehri olsun istiyoruz. Dolayısıyla sokakta huzur, futbol sahasında huzur, spor salonlarında huzur, evimizde huzur olsun istiyoruz.”

Evlatlarımıza, Ahlak Sahibi İnsanlar Olarak Mücadele Etmeyi Öğretmeliyiz

Spor müsabakalarının centilmenlik içerisinde geçmesi, saha içi ve saha dışı olaylarının önlenmesi hedefiyle bu toplantıların düzenlendiğine değinen Vali Yavuz: “Evlatlarımızı doğru yönlendirmek, gençlerimize iyi ve ahlak sahibi insanlar olarak mücadele etmeyi öğretmek, hak etmediği bir şeye elini uzatmayacak bir olgunluğa da eriştirmek sizlerin ve bizlerin görevlerinden biridir. Yoksa sadece kazanmak üzerine kurulan bir oyun ahlak ve etikten yoksun hale gelir. Bizler ahlak ve sporun centilmenliği içerisinde tabii ki kazanmayı arzu ederek ama kurallara uyarak, etik kuralları göz ardı etmeden bu çalışmayı yapmamız gerekiyor.” diyerek, katılımlarından ve bugüne kadar verdikleri desteklerden dolayı teşekkür etti.

Toplantı; futbol kulübü temsilcilerinin sorun ve talepleri dinlenip, çözümlerin üretilmesi noktasında istişarelerde bulunulmasının ardından sonlandı.

Akçakoca Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıya Vali Seddar Yavuz’un yanı sıra Vali Yardımcıları Mustafa Ayhan ve Ali Ada, İl Emniyet Müdürü Faruk Karaduman, İl Jandarma Komutanı J.Alb. Murat Bozkurt, Gençlik ve Spor İl Müdürü Gökhan Yavaşer, Kocaeli Amatör Spor Kulüpleri Başkanı Murat Aydın, kulüp başkanları, üyeleri, antrenörler ve basın mensupları katıldı.

Haber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.